MEDYTACJA DYNAMICZNA

  „Medytacja to uważna świadomość, pojawiająca się bez wysiłku. Lecz twój umysł wypełniony jest myślami, błądzi od przeszłości

 

Medytacja to uważna świadomość, pojawiająca się bez wysiłku. Lecz twój umysł wypełniony jest myślami, błądzi od przeszłości do przyszłości, nigdy nie ma go tu-i-teraz. A medytacja musi być tu-i-teraz. Techniki służą temu, aby osadzić cię w TYM momencie, tak jakby istniał tylko TEN moment.” (Osho)

Dzisiejsze czasy charakteryzuje nieustanny stres i szybkie tempo życia. Wyciszenie umysłu i wejście w stan klasycznej medytacji nie jest więc dla człowieka żyjącego w takiej codzienności zadaniem prostym. Medytacja dynamiczna powstała po to, aby je ułatwić.

Aby odreagować nadmiar bodźców i puścić napięcia, które uniemożliwiają wejście w stan pełnego relaksu, bycia „tu i teraz”, całkowitego oderwania i wewnętrznego wyciszenia, ciało współczesnego człowieka musi się najpierw zmęczyć. Stąd też medytacja dynamiczna składa się z kilku etapów, z których początkowe pomagają rozładować emocje, uwolnić od napięć i blokad energetycznych. Polegają na szybkich ruchach i przyśpieszonych, głębokich oddechach, które wprowadzają w stan podobny do transu i intensywnie oczyszczają. Dzięki temu umysł się całkowicie wycisza i otwiera na przepływ energii. Kolejne etapy są spokojniejsze, wyciszające i stabilizujące.

Medytacja dynamiczna pozwala na pogłębienie kontaktu z własnym ciałem – podczas jej praktyki zaleca się zasłonięcie oczu. Oczyszcza z napięć i tłumionych emocji, dostarczając jednocześnie potężną dawkę energii. Przywraca wewnętrzną harmonię i doskonale wpływa na psychikę. W przeciwieństwie do innych technik medytacyjnych nie jest ograniczona jedną pozycją. Składa się z pięciu etapów:

  • intensywnego oddychania,
  • ekspresji emocji,
  • ćwiczeń fizyczno-energetyzujących,
  • ciszy (zatrzymania)
  • tańca (celebracji zmian).

Sesja trwa na ogół od 60 do 120 minut.

Więcej na temat medytacji piszemy tu: http://1energy.org/medytacja-czym-jest-i-dlaczego-jest-tak-wazna/

Google+
Google+
http://1energy.org/medytacja-dynamiczna/
YouTube
YouTube

Zostaw komentarz