X

Zrozum swój drugi mózg

Układ pokarmowy wszyscy poznaliśmy na lekcjach biologii jako ten, który odpowiada za pobieranie, trawienie i wchłanianie pokarmu, niezbędnego do prawidłowego działania naszego organizmu. Osobny dział przyswoił nam wiedzę o układzie nerwowym.
A dlaczego nie poznawaliśmy ich razem? Przecież jelita i mózg są w stałym kontakcie, a każdy z nas posiada jelitowy układ nerwowy (JUN), nazywany „drugim mózgiem”.

Jak w wielu innych przypadkach, tak i w tym odkrycie sprzed wielu lat musiało poczekać, aby znów odżyć w świecie naukowym. Już w 1907 roku William Bayliss i Ernest Henry Starling wykazali w swoich eksperymentach, że nawet odcięcie od rdzenia kręgowego nie zaburza trawienia i działania układu pokarmowego, pokazując tym samym jego niezależność i samodzielność.
Jednak o drugim mózgu mówi się dopiero od 1998 roku, kiedy to neurobiolog prof. Michael Gershon opublikował pracę zatytułowaną „The Second Brain”.

Czy wiesz, że?
W układzie pokarmowym znajduje się co najmniej 100 milionów komórek nerwowych –
to drugie co do wielkości skupisko neuronów w naszym organizmie.

Specjaliści podkreślają jednak, że nasz jelitowy mózg to nie tylko neurony oplatające układ pokarmowy, ale też żyjące w jelicie mikroby. Komunikacja między tymi bakteriami a neuronami jest bardzo aktywna. Wytwarzają one substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rozwijającego się mózgu i być może to właśnie one wywierają największy wpływ na nasz mózg (ten w głowie).
Możemy zatem mówić o osi mózg-jelita-mikrobiom.

Jednokierunkowy przekaz

Komunikacja na linii mózg-jelita odbywa się za pośrednictwem nerwu błędnego. Co ciekawe jest ona niemal jednostronna. Mózg nie kontroluje pracy układu trawiennego – w toku ewolucji zwolniono go z tego obowiązku, ponieważ proces ten jest bardzo czasochłonny.
W związku z tym, aż 90% wszystkich impulsów nerwowych przesyłanych nerwem błędnym wędruje z jelit do mózgu. Ta ogromna liczba informacji z jelit ma znaczenie dla zdrowia, nastroju, zachowań i stanu psychicznego.

Ale jak to? Przecież tego nie zauważam!”. Dokładnie tak, my sami w większości przypadków nie zdajemy sobie sprawy z tej komunikacji, bo w większości odbywa się ona poza naszą świadomością. Trzewne doznania i reakcje rozgrywają się niezauważalnie lub na granicy ludzkiego postrzegania.

„Relacje pomiędzy mózgiem w głowie a trzewnym są tak bliskie, że łatwo można się pomylić, który z nich właśnie dochodzi do głosu” – prof. Gershon, Columbia-Presbyterian Medical Center.

Centrum dowodzenia

Jelita wytwarzają i magazynują 95 proc. zawartej w ludzkim ciele serotoniny, czyli hormonu regulującego nasz nastrój. Ma ona znaczenie także dla naszego apetytu, snu, czy wrażliwości na ból.

Badania z udziałem gryzoni pokazały, że prawidłowo rozwinięta flora bakteryjna jelit sprawiała, że obniżał się poziom hormonów stresu we krwi, poprawiała się pamięć i orientacja, osobniki były znacznie lepiej zmotywowane, szybciej się uczyły.

Zaburzenia flory bakteryjnej jelit mają nie tylko znaczenie dla funkcjonowania układu pokarmowego i mogą powodować dolegliwości jelit, ale też stanowić podłoże zaburzeń psychicznych i lękowych. Choroby jelit mogą być pierwotną przyczyną depresji czy przewlekłego stresu. Innym przykładem może być chroniczne zaparcie, które prowadzi do niedoboru serotoniny, a to z kolei sprawia, że jesteśmy większymi pesymistami i spada nasze libido.

Warto zatem zadbać o nasz układ pokarmowy, zarówno poprzez to co jemy, ale też ruch czy masaże, które pozwolą rozluźnić brzuch i zmniejszyć napięcie mięśniowe, co z kolei pozwala się odprężyć, poprawia jakość snu. Stajemy się bardziej cierpliwi i zrównoważeni, wyrozumiali. Natomiast jeśli nie rozluźnimy brzucha, zatrzymamy w nich wiele substancji chemicznych, co przełoży się na chroniczne zmęczenie, nerwicę czy depresję.

Pamiętajmy, że kondycja naszego drugiego mózgu przekłada się na stan całego organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego to większa odporność, lepsza koncentracja, mniej wahań nastroju.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 − 2 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE