X

Przekraczanie poczucia winy

W cyklu „PRZEKRACZANIE POZIOMÓW ŚWIADOMOŚCI, Czyli uwolnienie, odpuszczenie i transformacja emocji w naszym życiu” – POCZUCIE WINY

Wina to 30 jednostek logarytmicznych świadomości.
Wina często wywołuje złość. Może i zazwyczaj manifestuje się w towarzystwie złości i strachu.
Wiele osób walczy z poczuciem winy wypierając ją, tłumiąc albo odreagowując w zachowaniu. Wraz ze złością i strachem stanowią bardzo sabotującą nas mieszankę, program emocjonalny, który odczuwamy jako charakterystyczny ciężar pośrodku klatki piersiowej. Mieszanka ta w niesamowity sposób zabija nasze kreatywne myślenie i efektywne, pełne radości działanie.

Tutaj ludzie chcą wymierzać karę innym, w ten sposób najszybciej doświadczają chwilowej ulgi. Sami odczuwają winę i chcą tę winę przenieść na innych ludzi.

Tutaj pojawiają się myśli i skłonności samobójcze. Tutaj projektujemy nienawiść do samego siebie na innych ludzi, na tych złych, bo to wszystko ich wina. Aktywna jest tutaj dynamika: „to wszystko moja wina”. A kiedy jest „wina” to musi się znaleźć też „kara”.

Wina jest nieprzyjemna, ponieważ kojarzona jest z utratą miłości. Kojarzona jest z dezaprobatą postaci rodzicielskich. Kojarzona jest z zanikiem poczucia własnej wartości.

Dzisiejszy świat polityki, ma tę właśnie perspektywę postrzegania świata. Występuje więc ciągła komunikacja o rozliczanie „tych złych”, „winnych”, poszukiwanie i wskazywanie „demonów”, „winnych”, „tych co to wszystko przez nich”.

Prowadzący taką politykę komunikacji są bowiem na poziomie poczucia winy. Odczuwają winę, są jej świadomi i dlatego ich zachowania idealnie odzwierciedlają ten właśnie poziom świadomości. Są winni, wiedzą o tym, wypierają to, tłumią i zamieniają w działanie. Wciąż chcą się mścić, rozliczać, karać. Bo sami są winni.

ODCZYNIANIE CZYLI POCZUCIE ULGI

W psychologii, jednym z procesów uwalniania winy jest ODCZYNIANIE.

Odczynianie w psychologii składa się z:

  • Kompensata
  • Spowiedź lub/i moralne poświęcenie
  • Zadośćuczynienie
  • Pokora

Odczynianie w religiach:

  • Spowiedź
  • Wybaczenie / Odpuszczenie
  • Pokuta
  • Moralna odnowa
  • Poświęcenie się moralnym zadaniom

 

Autor: Grzegorz Zięba, Raise Me Up

Raise Me Up

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × pięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE