X

#zostańwdomu – rodzina naprawdę RAZEM

Kończymy pierwszy tydzień pod hasłem #zostańwdomu. Wspólnie z bliskimi – partnerem, dziećmi – spędzamy pełne 24 godziny i tak przez kolejne dni. Słowo spędzamy jest tu kluczowe. Bo w codziennym, zabieganym życiu często się mijamy. Poranny pośpiech, godziny poza domem, potem wymiana szybkich, krótkich wiadomości co kupić, wieczorne obowiązki domowe i wreszcie padamy zmęczeni. Czasem okazuje się, że bardziej żyjemy obok siebie, niż razem.

Czas domowej kwarantanny nie jest dla nikogo łatwy. To nowa sytuacja, której raczej nie mieliśmy okazji przetrenować (ewentualnie w ciągu kilku dni choroby dziecka, ale wtedy raczej tylko jedno z rodziców zostaje z nim w domu). Trudno pracować zdalnie, dzieci rozpiera energia i zwyczajnie nudzą się w domu, brakuje nam wyjść.

Ale poszukajmy w tej sytuacji pozytywów i pomyślmy jak z korzyścią dla siebie i dla rodziny wykorzystać ten czas. Bądźmy w nim naprawdę RAZEM.

Porozmawiajmy

Kiedy ostatni raz rozmawialiście całą rodziną? Ale nie o tym co zjeść na obiad czy jaki film włączyć. Nie kiedy wymienialiście informacje, ale kiedy naprawdę rozmawialiście w towarzystwie emocji i w atmosferze bliskości. Może to właśnie ten czas, aby po prostu porozmawiać – o planach, marzeniach, o tym co was męczy i o tym co cieszy.

Ale też o obawach i lękach. To naturalne, że teraz się pojawiają. Wynika to ze świadomości sytuacji. Jednak dla dobra swojego, a także otoczenia, nie warto ich tłumić. Lepiej o nich powiedzieć. Zrozumienie i wsparcie bliskiej osoby będzie dużą pomocą.

Mapa marzeń

Może rozmowa będzie początkiem mapy marzeń. Na najbliższy rok, a może na dłużej. Co chcecie osiągnąć, gdzie pojechać, czego się nauczyć. Niech każdy z domowników stworzy swoją mapę, o której opowie innym, albo stwórzcie wersję rodzinną.

Jeśli postawicie na mapę w formie rysunków czy wycinków z gazet będzie to też wspaniała manualna zabawa dla dzieci.

Zaproś innych do swojej pasji

Masz swoją pasję, coś co szczególnie lubisz i pielęgnujesz w wolnych chwilach? Tylko czy zwykle nie jest to chwila twojej ucieczki od innych, do swojego świata? A może warto zaprosić do tego bliskie osoby. Pokazać i opowiedzieć co tak fascynuje. Co w tym ciekawego. Może bakcyla złapią też inni.

Magia wspomnień

Na wyjazdach czy uroczystościach rodzinnych robimy masę zdjęć, żeby zachować wspomnienia tych wyjątkowych chwil. Może pora do nich wrócić. Przypomnieć sobie ważne wydarzenia i emocje jakie im towarzyszyły. Dzieciom można opowiedzieć o tych, w których nie uczestniczyły, a przy okazji o osobach, których nie miały okazji poznać.

Bądźcie zespołem

Domowa kwarantanna to sytuacja nowa dla wszystkich, dlatego ważne żebyście współpracowali.

Zróbcie plan dnia. Określcie kiedy zaczyna się dzień pracy rodziców, kiedy dzieci mają zająć się nauką, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na odpoczynek. Na co dzień też macie taki plan -wiecie kiedy trzeba wyjść do pracy i o której są dodatkowe zajęcia dzieci. Teraz tylko trzeba przełożyć go na nowe warunki.

Ale też pamiętajmy, że od czasu do czasu każdy chciałby pobyć sam ze sobą. Miejmy to na uwadze i pozwólmy innym domownikom na chwilę samotności.

Działajcie razem – dzielcie się obowiązkami i wspierajcie. Na przykład wspólne gotowanie może być ciekawym sposobem na spędzenie czasu razem.

Obecność wszystkich domowników pomoże też wrócić do celebrowania wspólnych posiłków. A wszyscy przy jednym stole to wzmocnienie więzi.

Postarajmy się, aby to przymusowe #zostańwdomu było wyjątkowym czasem dla rodziny, z którego wyjdziemy wzmocnieni i z nową energią.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 − trzy =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE