X

Acro joga – czyli dlaczego warto latać?

Asany, akrobatyka i masaż tajski. Co je łączy? Ich kombinacja to acro joga. To dosyć dynamiczna praktyka wykonywana w dwie osoby, której celem jest stworzenie stanu jedności z samym sobą i z partnerem. Pełny obraz tej odmiany jogi uzyskamy uzupełniając powyższe wyliczenie o współpracę, piękno, akceptację i relaks.

W acro jodze bazujemy na asanach znanych z klasycznej hatha jogi, przy czym są one zmodyfikowane, aby móc płynnie wykonywać je w powietrzu. Konieczna jest uwaga, obecność i akceptacja, ale też bliska komunikacja z partnerem.

Przyjmij rolę

W ramach praktyki acro jogi można wyróżnić trzy role. Pierwsza z nich, podstawowa (base), to osoba, która jest fundamentem przyjmowanej pozycji. Ona podnosi osobę latającą (flyer). Ta zwykle biernie przyjmuje asany (najczęściej w wersji odwróconej, głową w dół).
Trzecia osoba to spotter, który asekuruje wejście i wyjście z pozycji, czuwa nad całością. Z czasem jego rola może być ograniczana. Co ważne partnerzy nie mają stale przypisanych ról, ale się zmieniają, dzięki czemu każdy ma możliwość latania.

Zbuduj zaufanie

Praktyka w parze wymaga zaufania. Musimy czuć się swobodnie w bliskim kontakcie z drugą sobą i czuć co dzieje się z naszym ciałem, ale też z ciałem partnera. O ile ćwiczymy z osobą nam bliską, np. mężem, bliskość fizyczna nie stanowi problemu, jednak kiedy mamy zbliżyć się do osoby obcej, odczuwamy skrępowanie.
Dlatego też, na początkowym etapie zajęć acro jogi poświęca się uwagę na ćwiczenia, które mają pozwolić przełamać dystans i przyzwyczaić się do bliskości drugiej osoby.

Po prostu spróbuj

Akrobatyka jako element tej jogi może budzić obawy, bo przecież taka forma aktywności wymaga wytrenowanego ciała i siły fizycznej. Tymczasem obawy są niepotrzebne. Biorąc pod uwagę giętkość ciała zacząć może każdy. Po prostu zacznie od prostszych pozycji, stopniowo rozwijając sprawność ciała. Ważniejsze niż siła jest wyczucie.

Przy czym trzeba mieć na uwadze, że zbyt duża masa ciała może utrudnić przyjęcie roli latającego, natomiast problemy ze stawami mogą ograniczać możliwość bycia „bazą” (choć przy podnoszeniu głównie bazujemy na napięciu mięśniowym, jest to też obciążenie dla kolan i nadgarstków).

Dlaczego warto zacząć?

Praktykujący acro jogę podkreślają, że jest to przede wszystkim dobra zabawa. To jednak nie jedyne korzyści. Ta odmiana jogi działa na nasze ciało, a więc sferę fizyczną, ale też tę psychiczną i duchową.

Jak każda joga przynosi wyciszenie i duchową równowagę. Pomaga odnaleźć wewnętrzną harmonię, ukoić nerwy i zredukować stres. Zapewnia lepsze samopoczucie.

Praktyka zapewnia nam lepszy kontakt z własnym ciałem – jesteśmy w stanie lepiej poznać jego możliwości i ograniczenia. Dzięki ćwiczeniom odczuwamy głębsze wewnętrzne zintegrowanie.

Ćwiczenia z drugą osobą i w grupie mają także ważny aspekt integracyjny. Otwieramy się na akceptację i dobroć płynącą do nas od innych. Walczymy z własną nieśmiałością, a jeśli ćwiczymy z osobą nam bliską pracujemy nad więzią. Uczymy się współpracy, słuchania innych – nie tylko ich głosu, ale też sygnałów ciała. Pracujemy też nad zaufaniem.

Acro joga to bez wątpienia też wysiłek fizyczny, który kształtuje naszą sylwetkę i wzmacnia ciało. Praktyka zapewnia nam lepsze rozciągnięcie i zwiększenie zakresu ruchu. Wzmacnia mięśnie, szczególnie dotyczy to tych aktywowanych przy podnoszeniach i utrzymywaniu równowagi.

Dodatkowo acro joga:

  • poprawia krążenie
  • poprawia trawienie
  • sprzyja eliminacji toksyn z organizmu
  • sprzyja pozbyciu się napięć, szczególnie w obszarze kręgosłupa
  • pozwala ćwiczyć równowagę

Zatem, kto chce polatać? Do dzieła 🙂

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × jeden =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE