X

Ajurweda: Kuchnia Twoją świątynią

Kuchnia – serce domu. Miejsce, w którym przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny. Dla jednych to przyjemność, dla innych obowiązek. Dla jednych szansa na twórcze eksperymenty i dobrą zabawę, a dla innych, schematyczne odtwarzanie receptur. Przepisy znajdziemy wszędzie – w książkach kucharskich, w internecie, gazetach. Jednak zazwyczaj brakuje w nich bardzo ważnego, jeśli nie najważniejszego składnika, o którym przypomina Ajurweda. Według niej najważniejszym  jest świadomość kucharza.

Ajurweda podkreśla, że posiłek odżywia nie tylko nasze ciało fizyczne, za czym idzie konieczność dostosowania jego składników do potrzeb zdrowego rozwoju, ale również ciało subtelne i duszę.

Energia posiłku

Każdy posiłek ma określoną energię, którą nadała mu osoba go przygotowująca. Podczas krojenia, mieszania, doprawiania, energia kucharza dostaje się do jedzenia, a potem trafia bezpośrednio do osoby spożywającej danie. Ważne zatem kto i z jakim nastawieniem gotuje. Czy domowy posiłek, przygotowany przez bliską osobę z miłością i troską, nie sprawi, że poczujemy się znacznie lepiej niż po, nawet najbardziej wykwintnej, kolacji w restauracji opatrzonej kilkoma gwizdkami? Chodzi właśnie o emocje kucharza, o intencję jaką ustawia.

Świadomy proces

Niech gotowanie będzie świadomym procesem. W spokoju i skupieniu. Wyeliminujmy zbędne rozpraszacze. Niech kuchnia będzie miejscem medytacji, rozumianej jako koncentracja uwagi. Uwzględnijmy, że według Ajurwedy gotowanie opiera się na prostych zasadach: gotujemy zgodnie z porą roku i dnia, dostosowując posiłki do indywidualnych potrzeb i też zachowując odpowiedni stan serca i umysłu.

Nie wykonujmy automatycznie kolejnych czynności, ale włóżmy w to serce, ciepłe uczucia i nadajmy temu wyższy sens. Gotując miejmy w myśli, że robimy to dla bliskiej osoby (jeśli gotujesz tylko dla siebie to znaczy, że też robisz to dla bliskiej i ważnej osoby).

Ważne zatem, aby oczyścić umysł i pozbyć się negatywnych emocji, a także przygotować odpowiednio przestrzeń. Niech kuchnia będzie małą świątynią, przestrzenią rytualną dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Uporządkujmy ją tak, aby czystemu umysłowi, towarzyszyło czyste miejsce. Pozbądźmy się tego co stare, nieświeże, wyrzućmy puszki czy mrożonki.
Sięgnijmy po jedzenie sattwiczne, czyli wszystko to, co świeże (owoce, warzywa), nieprzetworzone i niekonserwowane. Ajurweda stawia też na to co wegetariańskie.

Pamiętajmy też o tym, żeby odpowiednio czerpać tę energię z posiłku, dlatego nie jedzmy w biegu i na szybko. Celebrujmy posiłek.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden + dziesięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE