X

Ajurweda – żyj w zdrowiu i harmonii

Ajurweda to system medycyny indyjskiej, którego korzenie sięgają czasów starożytnych. System ten dotyczy nie tylko zdrowia fizycznego, ale skupia się także na zdrowiu psychicznym i duchowym. Jest uznawany przez Światową Organizację Zdrowia od 1979 roku i jako jeden z nielicznych systemów należących do medycyny alternatywnej wykorzystywany jest w chirurgii. Według Ajurwedy ludzie są mieszanką trzech żywiołów: Vata, Pitta i Kapha. Każdy żywioł, czy typ energetyczny, ma swoje preferencje dietetyczne. Jako, że składamy się ze wszystkich trzech pierwiastków, zbilansowane posiłki pozwolą je dopełnić.

 

Vata zbudowana jest z powietrza i przestrzeni. Te żywioły skupiają się na pracy układu nerwowego, rytmu serca, powiek, narządach zmysłów. Fizyczne cechy osób, u których dominuje pierwiastek Vata to najczęściej szczupłe ciało, zimne stopy i ręce, słabe krążenie, niski próg bólu, płytki sen, problemy z zasypianiem i skłonności do szybkiego tworzenia się zmarszczek. Psychicznie takie osoby są podatne na stres, wrażliwe, mają artystyczną duszę, działają spontanicznie i są podatne na załamania nerwowe. Ludzie, w których dominuje pierwiastek Vata, powinny jeść więcej ryżu, owsa, dyni, słodkich owoców i cytryny, natomiast unikać mrożonek, dużych ilości świeżych warzyw, czekolady oraz wafli

 

Pitta to żywioł wody oraz ogania. Wpływa na krążenie krwi, trawienie i przemianę materii. Osoby, u których dominuje ten pierwiastek są najczęściej średniego wzrostu, mają optymalną wagę i szybką przemianę materii, posiadają skłonności do trądziku oraz bardzo wrażliwą skórę. Psychicznie dominują w towarzystwie, bardzo dobrze sprawdzają się w organizacji różnych projektów, mają wysoką samokontrolę, lubią rywalizować i zdarza się, że są zbyt ambitne. Tacy ludzie powinni jeść więcej ryżu, owsa, ogórka, dyni, winogron, awokado, fasoli i cieciorki, natomiast unikać kawy, potraw smażonych, serów, ananasa, kukurydzy i ryżu brązowego.

 

Kapha to energia ziemi i wody. Odpowiada za odporność, tężyznę fizyczną i płodność. Ludzie, wśród których są duże pokłady tego pierwiastka najczęściej są dobrze zbudowani, mają tendencję do nadwagi, posiadają mocne zęby i dobrze czują się w suchym, słonecznym klimacie. Psychicznie są odporni i stabilni, mają dużo energii, choć zbyt mocno przywiązują się do ludzi i nie lubią samotności. Kapha powinna spożywać dużo jęczmienia, kukurydzy, owsa, jabłek, moreli i fasoli. Lepiej jeśli unika serów, jogurtów, bananów, ananasa i awokado.

 

Dieta ajurwedyjska stosowana jest od wieków, dzięki niej można zachować dłużej zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto zapoznać się bardziej z tym tematem umawiając się na konsultację z osobą wyspecjalizowaną.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć + 4 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE