X

„AMERICAN BEAUTY PO POLSKU, CZYLI W NIEWOLI SCHEMATÓW” – KRZYSZTOF BANEK

Większość pewnie widziała film American Beauty. Tych, którzy go nie znają, informuję, że to historia Lestera Burnham – mężczyzny przechodzącego kryzys wieku średniego, który rzuca pracę w korporacji i postanawia żyć po swojemu. Dla wielu, główny bohater (świetna rola Kevina Spacey) to postać godna podziwu. Jedni jego czyn odbierają jako wyrwanie się ze „szponów” systemu, odzyskanie wolności, inni widzą w tym postawienie się znienawidzonej korporacji. Jak wiemy, Lester ostatecznie kończy źle. Można więc uznać, że przesłanie filmu jest raczej pesymistyczne – nie możesz być wolny w systemie, w którym żyjesz.

Wyobraźmy sobie podobne historie do tej z American Beauty w polskich realiach. Powiedzmy że Jan Kowalski, szanowany obywatel (np. architekt), ojciec dwójki dzieci, zmęczony swoją pracą, porzuca ją i idzie na bezrobocie, żeby odpocząć i przemyśleć swoje życie. Reakcja środowiska? „Ale jak to, rzuciłeś pracę? A rodzina? Z czego będziesz żył?”. „Jesteś nieodpowiedzialny, to niedojrzałe.” Oczywiście zdarzają się też komentarze w stylu „Gratuluję, podziwiam cię, to odważne, zrobiłeś coś dla siebie.” Jednak i te w większości zabarwione są niedowierzaniem i jakimś wewnętrznym niepokojem, w stylu – „hm, czy tak w ogóle można?”.

Innym przykładem mogą być historie, o których czasem czyta się w gazetach: „Korporacyjny szczur rzucił pracę i wyjechał w Bieszczady. Teraz uprawia pomidory i jest szczęśliwy”. Wow! Ale historia! Przejaw odwagi i wolności. Jesteśmy pod wrażeniem. Ale zastanówmy się, co takiego wielkiego zrobił ten człowiek? Przecież zdecydował jedynie, że chce żyć po swojemu. Czy to czyni z niego bohatera? Okazuje się, że w czasach w których żyjemy, to rzeczywiście przejaw wielkiej odwagi.

Reakcje ludzi na opisane wyżej sytuacje pokazują jak bardzo przywiązani jesteśmy do schematów tzw. właściwego życia. Przeważają modele w stylu – dobre wykształcenie, kariera, pieniądze i będące ich cieniem – kredyty, zmęczenie, rutyna. Znamy to dobrze, uczymy się tego od dziecka. Natomiast mało się mówi o wolności i pasji. To bardziej myślenie magiczne dla naiwnych. Przecież wiadomo jakie jest życie. Trzeba ciężko pracować, ciągle do czegoś dążyć i w ogóle walczyć o byt. A jak chcesz robić to co naprawdę lubisz to bardzo proszę – po pracy, w ramach hobby.

Jednym ze szczególnych schematów typowych dla naszego kraju jest przekonanie, że należy się poświęcać, dla rodziny, dzieci, itd. Gdy stawiasz siebie na pierwszym miejscu to znaczy, że błądzisz. Masz zasuwać, bo tak samo robią inni. Jeśli myślisz inaczej to jesteś egoistą albo naiwnym optymistą i powinieneś się w końcu ogarnąć. Przecież twoje zadowolenie z życia nie jest takie istotne. Liczy się to czy wystarczająco dużo pracujesz i czy masz odpowiednio dużo pieniędzy. I nieważne, że wydajesz je na rzeczy, które w większości nie są ci potrzebne. Jak mawiała mama Forresta Gumpa – „człowiekowi nie potrzeba aż tak dużo, reszta jest tylko na pokaz”. Czy więc przypadkiem nasze poświęcanie się i wyrzeczenia nie są efektem sztucznie napompowanych oczekiwań i wyobrażeń o tym co jest właściwe? Czy aby w ten sposób sami nie utrudniamy sobie życia?

Opisane wyżej schematy stanowią ciężki mix. Mocno ograniczają nasze patrzenie na rzeczywistość. Gdy więc słyszymy, że ktoś postanowił wyrwać się z powszechnie obowiązujących modelów życia to albo go podziwiamy albo krytykujemy i wątpimy czy mu się ostatecznie uda. Opisane reakcje biorą się z zazdrości. Przecież my też tak chcemy ale niestety nie mamy na tyle odwagi albo nie pozwala na to nasz wewnętrzny krytyk. On przecież dobrze wie co jest właściwe a co nie. Dla niego wolność i pasja życia to puste, wręcz irytujące słowa.

Autor: Krzysztof Banek – Doradca życiowy

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 2 =

Zaangażuj sie
#HOROSKOP #INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE
0