X

Aztecki napój bogów

Ogień tańczący w kominku, padający za oknem śnieg, książka i kubek gorącego kakao – idealna wizja zimowego wieczoru. Ale kakao to nie tylko przyjemny napój i słodkość. To przede wszystkim superfoods o wielu ponadprzeciętnych właściwościach zdrowotnych.


Nie bez powodu doceniali go już Majowie i Aztekowie, którzy napój na bazie nasion z owoców kakaowca nazywali napojem bogów.

Naukowa nazwa drzewa kakaowca, „Theobroma Cacao“, od greckich słów theo (bóg) i broma (napój).

Kakao to idealny, naturalny suplement diety. To prawdziwe bogactwo witamin i związków mineralnych. Oczywiście najwięcej z nich posiada surowe kakao, czyli ziarna niepoddane obróbce termicznej. Niestety większość wyrobów czekoladowych nie może pochwalić się aż tak dobrymi właściwościami. Przede wszystkim z uwagi na sposób produkcji – powstają z palonego ziarna, a wysoka temperatura powoduje, że tracone są cenne składniki. Poza tym przez obecność cukrów i tłuszczów są bardziej kaloryczne.

Dlatego jeśli chcemy skorzystać z właściwości nasion kakaowca dokładnie wybierajmy produkty go zawierające, sprawdzając sposób produkcji i zawartość kakao. Na przykład sięgajmy po surową czekoladę. Powstaje ona z nieprażonego ziarna kakaowca, rozcieranego i konszowanego (czyli mieszanego) na zimno.

Skarbnica wartości

W nieprzetworzonych ziarnach kakaowca znajdziemy witaminy z grupy B, PP, A, E i D, witaminę C, żelazo, chrom, cynk, potas, fosfor, kwasy tłuszczowe omega-6.

Kakao to bogate źródło magnezu, który niezbędny jest w wielu procesach naszego organizmu – bierze udział w ponad 300 reakcjach metabolicznych, m. in. wspomaga pracę serca, poprawia naszą pamięć, łagodzi skutki stresu, wpływa na pracę układu trawiennego, odpornościowego i hormonalnego.

Kakao doda także energii. To zasługa kofeiny i teobrominy, która stymuluje centralny układ nerwowy, rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym i intelektualnym.

Naturalne kakao to także źródło przeciwutleniaczy – wykazano, że surowe ziarna zawierają ich 15 razy więcej niż czarne jagody, 20 razy więcej czerwone wino i aż 30 razy więcej niż zielona herbata.

Antyoksydanty działają regenerująco i energetyzująco na nasze komórki. Chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, pozytywnie wpływają na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu.
Jednocześnie przeciwutleniacze chronią przed chorobotwórczymi czynnikami, wywołującymi nowotwory czy choroby układu krążenia. Likwidują także wolne rodniki, dzięki czemu chronią nasza skórę przed starzeniem.

Dużo tego prawda? Ale dzięki ziarnom kakaowca nie musimy martwić się o pamięć. Zawarte w nich flawonole zwiększają przepływ krwi w mózgu, co przyczynia się poprawy pamięci, hamuje proces pogarszania się pamięci u osób starszych.

Naukowcy z Columbia University Medical Center przeprowadzili badania, w których przez kwartał dwie grupy były na odmiennej diecie – zawierającej wysokie i niskie poziomy flawonoli. Po tym czasie sprawdzono ich pamięć i okazało się, że osoby, których pamięć przed badaniem była typowa dla 60-latków, po 3 miesiącach diety bogatej we flawonole, wypadały w testach podobnie jak 30- i 40-latkowie.

Kakao na długie życie

Do takich wniosków doszli badacze z Harvard Medical School, którzy przyjrzeli się plemieniu Kuna.
Jego członkowie spożywają 40 filiżanek kakao tygodniowo i jak się okazało rzadko chorują, nie mają oznak demencji i w porównaniu z innymi mieszkańcami Panamy dłużej żyją.

Naukowcy właśnie w kakao widzą też zasługi ochrony przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak: udar mózgu, cukrzyca, choroby serca, nowotwory – w plemieniu Kuna występują one rzadziej niż raz na 10 osób.

Na dobry nastrój

Dzięki dużej zawartości magnezu kakao można zaliczyć do naturalnych antydepresantów, poprawiających samopoczucie.

Należy wspomnieć jeszcze o substancji o nazwie anandamid, którą kakao zawiera jako jedyna roślina na świecie. Substancja ta wywołuje uczucie euforii. Naturalnie związek ten produkowany jest w organizmie po wysiłku fizycznym i jest uwalniany, gdy czujemy się wyjątkowo dobrze.

Spożycie kakao zwiększa poziom aminokwasu tyrozyny – ta z kolei tworzy neuroprzekaźniki dopaminy, uwalnianej między innymi podczas orgazmu.

Kakao zawiera też fenyloetylamine (PEA), która wywołuje uwolnienie endorfin. Przez nasz organizm produkowana jest kiedy jesteśmy zakochani, stąd kakao uznawane jest za naturalny afrodyzjak.

Ceremonia kakao

Patrząc na bogactwo właściwości kakao, nie dziwi fakt, że wykorzystywane było przez szamanów w ceremoniach.

Także dziś możemy doświadczyć ceremonii kakao, podczas której wspólnie celebrujemy radość i przyjemność, celebrujemy życie. Odłączamy się od codzienności, aby wejrzeć w głąb siebie.

Kakao pomaga nam uwolnić naszą prawdziwą naturę wraz z jej energią, spontanicznością, miłością. Podczas ceremonii każdy z uczestników ustanawia dla siebie intencję – kakao ma pomóc odkryć czego domaga się Dusza.

Głęboki oddech, mantry, muzyka pozwalają wejść w przestrzeń serca.

Ceremonia Kakao to także ruch – spontaniczny taniec będący naturalną medytacją. Ecstatic dance z jedną tylko zasadą – tańcz tak, jak czuje twoje ciało. Ciało ma poczuć muzykę i swobodnie się poruszać. Ty masz stać się tańcem, ruchem. Uwolnić stres, rozluźnić, uspokoić umysł.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 + dwadzieścia =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE