X

BALI W RYTMIE ŻYWIOŁU WODY


Zaprzyjaźniona podróżniczka Kasia Nocuń opowiedziała nam o Bali – wyspie magicznej, która stała się dla niej drugim domem, miejscem mocy, czerpania z mądrości i bogactwa natury i balijskiej kultury. Liczne wizyty oraz ponad półroczny pobyt na Bali pozwoliły jej poznać dogłębnie wyspę, którą przemierzała we wszystkich kierunkach – od trudno dostępnych szczytów wulkanów po nocne wizyty w opuszczonych świątyniach, spacery wśród pól ryżowych w towarzystwie świetlików i gwiazd, eksplorację oceanów i dżungli, w której przez kilka miesięcy mieszkała ucząc się mądrości natury. 

Bali jest wyspą magiczną, pojawienie się tu po raz pierwszy przynosi powiew nowego, a jednocześnie pamięć dobrze znanego – powrót do źródła, do naturalnego stanu relaksu, rozluźnienia, zapomnianego stanu spokoju. Bali jest o pamięci – zbieraniu zapomnianych kawałków – przypominaniu sobie tego, co w nas, a co w miejskich realiach nierzadko nam umyka.

Bliskość natury, wodospadów, miękkiego tańca oceanu, różnorodność plaż i życia morskiego, delfinów, żółwi morskich, gorących źródeł, dżungli, dostojnych wulkanów i wibrujących zielonością pól ryżowych daje ukojenie i pozwala w lekkości powracać do siebie. Sprzyja temu woda – element na wyspie wszechobecny – oczyszcza, rozluźnienia, niesie pamięć i miękkość kobiecej energii doświadczania, poddania i bycia.

Woda jest dla Balijczyków elementem na tyle ważnym, że hinduizm balijski zyskał sobie miano religii świętej wody. Tirtha – słowo zaczerpnięte z sanskrytu – na Bali oznacza świętą wodę – oczyszczającą amartę – nektar życia – symbol płodności i urodzaju. Nie bez przyczyny wiele świątyń na Bali dedykowanych jest wodzie, a jednocześnie związanych z uprawą ryżu – podstawowego pożywienia na wyspie. Nawadniające i użyźniające jakości wody w połączeniu z wielością pół ryżowych sprawiają, że uprawa ryżu łączy się z kultem i rytuałami wody.

Oprócz połączenia buddyzmu, animizmu i wpływów hinduizmu indyjskiego, na Bali wielki szacunek oddaje się naturze. Wszędzie unosi się zapach kadzideł i świeżych kwiatów fragripani. Balijczycy, największą wagę przykładają do szczegółów, ofiary składając niemal wszędzie – na podjazdach, parkingach, straganach czy potencjalnie niebezpiecznych miejscach jak kuchenki gazowe, by zapewnić sobie przychylność i opiekę bogów. Wszystkie te zabiegi w rzeczywistości mają na celu balansowanie pozytywnych i negatywnych sił w świecie. Temu służy większość balijskich rytuałów – utrzymaniu równowagi i okazaniu szacunku dla wszelkich przejawów życia.

Om Swasty Astu – „Niech samo dobro płynie ze wszystkich kierunków” – to zwrot wyrażający szacunek do wszystkich istot żywych – typowy na Bali znak powitania oraz okazania wdzięczności. Bali przyjmuje z łaskawością, rodzi wdzięczność, przywołuje pamięć tego, co w nas i zaprasza do celebracji życia.

Takiego oblicza wyspy doświadczyć można w podróżach, które Kasia Nocuń i Dariusz Ślusarczyk przygotowują w październiku tego roku. Bali w rytmie żywiołu wody – podróże, podczas których w niespiesznym tempie i pięknych, rajskich pejzażach przemierza się wyspę otwierając się na magię wokół; odwiedzając wodne świątynie, liczne wodospady, gorące źródła, uczestnicząc w oczyszczających rytuałach i ceremoniach wody, pływając z delfinami i rozluźniając ciało podczas wodnych praktyk watsu.

 

Więcej informacji na stronie: www.oneriver.pl

pełny program: http://oneriver.pl/Bali-program-2017.pdf

Linki do wydarzeń: https://www.facebook.com/events/102334453811130/?ti=icl

https://web.facebook.com/events/1353870854637396/

 

 

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziesięć − 8 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE