X

Boskość w każdym z nas – Namaste

Namaste to pozdrowienie, które słusznie kojarzymy z kulturą Azji i Indii. Jednak jego znaczenie jest znacznie głębsze niż zwykłego powitania lub pożegnania. Wypowiadając te słowa należy postępować w odpowiedni sposób, będąc w pełni świadomym tego co mówimy.

Słowo to pochodzi z sanskrytu, a więc dla osób praktykujących hinduizm jednego z języków uważanych za święte. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „Pokłon Tobie” od słów „namach” – pochylać się, kłaniać i „te” czyli ty.

Boskość we mnie…

Słowo to można tłumaczyć także w inny sposób, odnosząc pochodzenie od  na” i „ma” , co będzie oznaczało „nie moje”.  W tym przypadku uznajemy istnienie w nas boskiego pierwiastka i tego, że nasza dusza nie należy do nas , ale do „siły wyższej”- Boga. Tym samym wypowiadając te słowa z odpowiednim gestem sięgamy do głębi istoty naszego jestestwa, jednocześnie pozdrawiając ten sam element boskości w drugiej osobie. Rozwinąć można to na:

„Boskość we mnie pozdrawia boskość w Tobie”

„Światło we mnie kłania się Światłu w Tobie”

„Kłaniam się boskości w tobie z boskości we mnie.”

Siła gestu

Gest ma bardzo duże znaczenie. Wypowiadając Namaste należy wykonać mudre, czyli połączyć dłonie przed klatką piersiową – ważne aby były na wysokości serca, które w Indiach uważane jest za siedzibę owej boskości w człowieku – i wykonać półukłon.

 

Namaste w medytacji i jodze

Namaste używany jest często podczas medytacji oraz w niektórych dyscyplinach jogi. Związane jest to między innymi z tym boskim pierwiastkiem, który właśnie poprzez te praktyki odkrywamy. Namaste wraz z pokłonem wypowiadamy kiedy jesteśmy już w idealnym stanie, wyciszenia i uważności, skupienia na tu i teraz. To pewien rytuał na koniec praktyki, kiedy ciało jest rozluźnione, a umysł swobodniejszy.

W świecie jogi namaste podkreśla także naszą równość, a gest mudra wyraża szacunek dla innych. Przypomina także o poczuciu wdzięczności i akceptacji, na co dzień, ale też na zajęciach. Nauczyciel inicjuje namaste jako symbol szacunku dla swoich uczniów, a ci odpowiadają w ten sam sposób, dziękując za wspólną praktykę.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × trzy =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE