X

Cisza to nasz prawdziwy dom

Mówi się, że jedyną stałą w życiu jest zmiana. To prawda, trzeba jednak pamiętać, że zmiana przynależy do świata zewnętrznego. To on energetycznie nieustannie przyjmuje nowe kształty, przychodzi do nas w formie różnych, coraz to innych, sytuacji, ludzi czy zdarzeń. Zmiana to element świata fenomenów zewnętrznych.

Bliższe prawdy jest stwierdzenie, że jedyną stałą jest cisza, bo to ona jest źródłem wszelkiego rodzaju fenomenów zewnętrznych i zmiany.

Z ciszy rodzi się wszelkiego rodzaju życie i jego przejawy, i w niej też zamiera forma. Cisza to źródło wszelkiego życia i śmierci. Ona jest istnieniem.

Kiedy żyjemy prawami umysłu, dokonując analiz, ocen czy porównań, tak naprawdę zajmujemy się hałasem. A będąc w nim uciekamy od tego, co jest w nas samych. Wtedy też mocno pracuje nasze ego i ujawniają się wszystkie za tym idące konsekwencje – z jednej strony samotność, którą rodzi odizolowanie, z drugiej walka.

Tymczasem wygaszając umysł schodzimy do stanu, który można nazwać ciszą. Nie jest to proste, bo hałas w sensie dosłownym nam w tym przeszkadza. Dlatego często próby wyciszenia myśli dają tylko krótkotrwałe efekty i bardzo szybko wracamy do punktu wyjścia.

Warto jednak praktykować i nieustannie ćwiczyć, by nie tylko wejść, ale przede wszystkim umieć pozostać w stanie ciszy. Bo cisza daje nam dostęp do szerszej perspektywy. Daje możliwość totalnego połączenia z tym, co istnieje, odchodząc od analizy, krytyki, po prostu przyjmując fenomeny życia takimi, jakimi są.

Cisza sprawia, że czujemy się połączeni ze zródłem i wchodzimy w stan jedności, który dotyka tego, co można nazwać duchowością. Można nawet powiedzieć, że w ciszy rodzi się duchowość.

Poszukiwanie kolejnych metod pracy wewnętrznej, nowinek świecie rozwoju osobistego, uczestnictwo w następnych warsztatach, czytanie książek czy spotykanie ludzi, trenerów, terapeutów jest bardzo ważne, bo wzmacnia naszą wiedzę. Jednak trzeba odróżnić wiedzę od mądrości. Chcąc osiągnąć tę drugą, zacznijmy od  wejścia w ciszę. To ona, praktykowana np. poprzez medytację, stanowi punkt wyjścia w drodze ku mądrości.

Początkowo może się to wiązać z dosłownym oddaleniem od przestrzeni generujących hałas i skierowaniem się np. w stronę natury. Jednak regularna praktyka nauczy nas wyciszenia nawet w miejscach bardzo hałaśliwych.

Schronienie w postaci wewnętrznej ciszy nosimy zawsze w sobie. Jest ono w nas niezależnie od okoliczności zewnętrznych. Cisza to nasz prawdziwy dom…

 

Zobacz inne felietony: „Poznaj esencję radości„, „Otwórz się na życzliwość„. 

Agata SwornowskaAutorem jest Agata Swornowska, Redaktor Naczelna One Energy

Jej celem jest kreowanie życia pełnego synergii, w którym nadrzędną rolę odgrywa rozwój świadomości oraz harmonia.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × trzy =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE