X

Co mówi nasze ciało

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie informacje są ukryte w Twoim ciele? O czym mówi Twoja postawa?

Ciało nigdy nie jest osobnym bytem. Jest swojego rodzaju mapą – naszych przeżyć i emocji jakich doświadczyliśmy w przeszłości. Nie funkcjonuje samo, a w połączeniu z psychiką i duszą. Jego kształt, postawa jaką przyjmujemy, poziom energii życiowej, a także stan zdrowia mówią o tym, co znajduje się w naszej psychice, co nas trapi, czemu poświęcamy swoje myśli, jak również o tym, czego nawet nie jesteśmy świadomi. Bardzo często mówi o tym co było kiedyś, choć my sami tych wydarzeń nawet nie pamiętamy.

Nasze ciało reaguje i zapisuje w sobie przeżycia, emocje, a także traumy. Każdy z nas jest osobnym i bardzo złożonym światem, odrębnym ekosystemem. Jednak podobnie reagujemy na otoczenie.

Uchwycenia tych przeżyć człowieka i jego reakcji podjął się Alexander Lowen – amerykański psychiatra i psychoterapeuta, twórca analizy bioenergetycznej.

Skategoryzował on typy zawieszenia emocji, tłumacząc, w jaki sposób człowiek radzi sobie z doświadczeniami przeciążeniowymi, a przede wszystkim jak te doświadczenia przekładają się na jego funkcjonowanie – zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej, w postawie naszego ciała.

Bioenergetyka i odkrycia Lowena pozwalają odzyskać naszą pierwotną naturę, kontakt z ciałem i wyczytać z niego doświadczenia z przeszłości.

Reakcja w sytuacji zagrożenia

Jak reaguje nasz organizm, gdy coś mu zagraża? Choć obawiamy się różnych rzeczy, okazuje się, że u każdego z nas reakcja jest bardzo podobna i to niezależnie od tego czy mamy do czynienia z zagrożeniem psychicznym czy fizycznym. W takiej sytuacji nasze ciało po prostu nieruchomieje – napinają się mięśnie, tłumimy oddech. Mamy do czynienia z zawieszeniem tego stanu, jednak po chwili nasze ciało wraca do równowagi. Ale czy na pewno? Czy powrót nie jest tylko pozorny?

Jeśli takich sytuacji zagrożenia pojawia się więcej, powtarzają się, coraz trudniej jest nam wrócić do tej równowagi. Dochodzi bowiem do utrwalenia reakcji „zatrzymania”. Znieruchomienie i napięcie nie jest już tylko pojedynczym przypadkiem, chwilowym stanem, ale staje się normą, która powoduje chroniczny stan napięciowy.

Zawieszenie

Zawieszenie jako reakcja ciała dokonuje się na wielu płaszczyznach, a to z kolei nie może pozostać obojętne dla naszego ciała. W wyniku takich doświadczeń zmienia się jego kształt, postawa, nasze bieżące funkcjonowanie.

W ciele dokonuje się pewnego rodzaju zapis tego co było, który ma znaczenie dla tego co jest obecnie. Przeszłość wpływa na teraźniejszość.

Co istotne zawieszenie dla większości z nas jest tym czego sobie nie uświadamiamy. Nie zdajemy sobie sprawy, że to co obserwujemy w danej chwili, to jak naprawdę konsekwencja tego co działo się w przeszłości. Nasza postawa, napięcia mięśniowe, czy witalność nie rodzą się tu i teraz, ale wynikają z tego co wydarzyło się nawet lata temu. Choć my nie pamiętamy, pamięta nasze ciało.

Dlatego też pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że jesteśmy zawieszeni. Aby móc puścić to zawieszenie, musimy zaobserwować i wiedzieć kiedy dochodzi ono do głosu, w jakich sytuacjach się objawia, jak przebiega.

W toku swoich prac Lowen wyróżnił kilka typów zawieszenia przypisując im charakterystyczne cechy psychiczne oraz zaburzenia fizyczne.
Dosyć obrazowo nazwał je: hak na mięso, wieszak, strach na wróble, stryczek, kolumna.

Co kryją te nazwy odkryjemy w kolejnych artykułach.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 − 6 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE