X

Cukier niejedno ma imię

Co widzicie oczyma wyobraźni myśląc o cukrze? Nie zdziwiłabym się, gdyby była to cukiernica wypełniona białymi kryształkami lub sześciennymi kostkami. Stąd często słyszane zdanie „ja nie jem cukru, przecież nie słodzę herbaty/kawy”. Niestety sytuacja nie jest taka prosta. Cukier występuje pod wieloma nazwami. Część z Was na pewno słyszała o niektórych z nich. Jednak czy znacie wszystkie maski cukru? Przekonajmy się!

Zachęcam Was do wykonania krótkiego zadania. Weźcie kartkę papieru i spiszcie wszystkie nazwy cukru o jakich słyszeliście. Dużo się tego nazbierało? Jestem pewna, że co najmniej kilka pozycji.

Tymczasem jedna z naszych dietetyczek przeprowadziła szczegółową analizę i wyszukała aż 53 różne nazwy cukru! Można je podzielić na kilka rodzajów:

Cukier” w nazwie

 1. cukier buraczany
 2. cukier brązowy
 3. cukier trzcinowy
 4. cukier trzcinowy nierafinowany
 5. cukier kokosowy
 6. cukier palmowy
 7. cukier owocowy
 8. cukier inwertowany
 9. cukier puder

Wydawać by się mogło, że składniki tej grupy nie powinny nikogo zaskoczyć. Teoretycznie nazwa niczego nie ukrywa, mamy jasno powiedziane z jakimi produktami mamy do czynienia. A jednak powstało przeświadczenie, że niektóre z tych produktów są zdrowsze od innych. Wciąż spotykam się z opiniami, że cukier brązowy czy trzcinowy jest zdrowszym odpowiednikiem tego białego. Argumentowane jest to faktem, że ma on więcej witamin i składników mineralnych. Jest to jednak znikoma ilość, która nie wykazuje żadnego korzystnego wpływu dla naszego organizmu.

Cukier brązowy to po prostu cukier buraczany zabarwiony karmelem. Podobnie sytuacja wygląda z cukrem trzcinowym i, co może niektórych zaskoczyć, kokosowym. To również sacharoza, tylko pochodząca z innych roślin niż buraki.

Nazwy chemiczne

 1. glukoza
 2. fruktoza
 3. sacharoza
 4. laktoza
 5. maltoza
 6. maltodekstryny
 7. dekstryny
 8. maltotrioza
 9. dekstroza

Używanie specjalistycznej nomenklatury może niektórych wprowadzić w błąd. Dlatego producenci „ukrywają” cukier w produktach pod jego chemicznymi nazwami. Szczególną uwagę chciałabym zwrócić na fruktozę. Nie raz spotkałam się bowiem z opiniami, że skoro to cukier z owoców to musi być zdrowy. Niestety spożycie fruktozy prowadzi do otyłości, zwłaszcza brzusznej oraz zwiększa ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Dlatego nawet przy spożyciu owoców zalecany jest zdrowy rozsądek i umiar.

Syropy

 1. syrop glukozowy
 2. syrop fruktozowy
 3. syrop cukrowy
 4. syrop cukru brązowego
 5. syrop buraczany
 6. syrop z buraków cukrowych
 7. syrop sacharozowy
 8. syrop maltozowy
 9. syrop glukozowo-fruktozowy
 10. syrop skrobiowy
 11. syrop cukru inwertowanego
 12. syrop kukurydziany
 13. syrop ryżowy
 14. syrop z agawy
 15. syrop klonowy
 16. syrop daktylowy

Takie nazwy jak syrop glukozowy czy glukozowo–fruktozowy kojarzy chyba każdy i nie powinny one pozostawiać wątpliwości.

Co jednak z syropem klonowym? Otóż ma on wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że nasz organizm reaguje na niego tak samo jak na spożycie zwykłego cukru.

Ostatnio duża popularnością cieszy się syrop z agawy. Ma on niski indeks glikemiczny, jednak według niektórych źródeł aż w 90% składa się z fruktozy, której szkodliwy wpływ na organizm już omówiliśmy.

Jedynym wartym uwagi produktem jest syrop daktylowy. Kupiony w sklepie będzie, podobnie jak syrop klonowy, miał wysoki indeks glikemiczny. Bardzo łatwo można go jednak samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy dokładnie zmiksować namoczone w gorącej wodzie daktyle. Powstała masa będzie zawierała sporo witamin i składników mineralnych, a także błonnik, który spowolni przyswajanie cukru i zapobiegnie skokowi glukozy we krwi.

Melasy

 1. melasa buraczana
 2. melasa trzcinowa
 3. melasa karobowa

Melasa jest odpadem powstającym podczas produkcji cukru stołowego. W ok. 50% złożona jest z sacharozy. Zawiera jednak wszystkie wartościowe witaminy i składniki mineralne pochodzące z buraków, trzciny cukrowej czy karobu, których cukier jest pozbawiany. Dlatego w niewielkich ilościach jest ona rekomendowana jako alternatywa dla cukru.

Miód

 1. miód naturalny
 2. miód sztuczny

Miód sztuczny to nic innego jak podgrzewana w odpowiednich warunkach sacharoza wzbogacona w barwniki i aromaty.

Miód naturalny znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Niestety składa się on w ok. 80% z fruktozy i glukozy. Dlatego najlepiej spożywać go okazjonalnie, np. przy obniżonej odporności i w niewielkich ilościach. Pamiętajcie, że miód po podgrzaniu traci swoje atrybuty, dlatego nie używajcie go do pieczenia, ani słodzenia gorących napojów.

Słody

 1. słód jęczmienny
 2. słód żytni
 3. syrop słodowy
 4. ekstrakt słodowy
 5. ekstrakt słodu jęczmiennego
 6. ekstrakt słodowy jęczmienny

Słody są jednym ze składników przy produkcji piwa i whisky. Używa się ich również do słodzenia niektórych wyrobów cukierniczych. W większości złożone są z węglowodanów prostych i dwucukrów.

Soki

 1. ekstrakt jabłkowy
 2. zagęszczony sok jabłkowy
 3. zagęszczony sok winogronowy
 4. koncentrat winogronowy

Soki, szczególnie zagęszczone i koncentraty, są źródłem łatwo przyswajalnej fruktozy, ponieważ są pozbawione błonnika, który odpowiada m.in. za regulowanie jej przyswajania.

Inne

 1. mleko skondensowane
 2. skondensowana słodka serwatka
 3. inwert
 4. karmel

Skondensowane mleka i serwatki w około połowie składają się z sacharozy. Dodatkowo zawierają sporą ilość laktozy, czyli cukru mlekowego. Inwert, czyli inaczej cukier inwertowany, to mieszanka glukozy i sacharozy. Karmel to cukier poddany obróbce termicznej, podczas której zachodzi karmelizacja.

 

Długa lista nazw cukru oraz składników, które zawierają dużą jego ilość może przerażać. Jednak świadomość na temat tego czego powinniśmy unikać czytając etykiety daje nam możliwość dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Przeczytaj też „Słodki romans czy toksyczny związek, czyli dlaczego tak trudno odstawić cukier?”

Autorem tekstu jest diet. Katarzyna Janiak z Fundacji Szczęśliwi bez cukruFundacja szczęśliwi bez cukru

Misją Fundacji Szczęśliwi bez cukru – ruchu społecznościowego jest inspirowanie do zmiany nawyków żywieniowych oraz poszerzanie świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu cukru na zdrowie i jakość życia człowieka poprzez edukację i wsparcie eksperckie.

 

Bibliografia:

 1. M. Rusek „Wszystkie maski cukru” https://szczesliwibezcukru.pl/wszystkie-maski-cukru/
 1. USDA Food Composition Databases

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jedenaście − cztery =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE