X

CZYM JEST MINDFULNESS CZYLI UWAŻNOŚĆ ?

Czy istnieje stan umysłu, w którym jest się otwartym na wszelkie doznania płynące ze świata zewnętrznego i wewnętrznego w danej chwili, bez jednoczesnego oceniania ich i dążenia do osiągnięcia zmiany stanu?

Nie jest to tylko medytacja. Nie jest to też joga.

Ten stan określa się mianem „mindfulness”, czyli mówiąc po polsku – „uważność”. Jego celem jest nauczenie się dostrzegania i przyjmowania pojawiających się emocji, myśli i odczuć jako obiektów obserwacji.

„Uważność jest szczególnym stosunkiem do doświadczenia lub sposobem pojmowania życia, który zmniejsza cierpienie i czyni życie bogatym oraz pełnym treści” (Ronald D.Siegel)

Uważność:

  • zwiększa świadomość siebie i innych osób w otoczeniu
  • wzmacnia odporność na stres
  • minimalizuje ilość negatywnych odczuć
  • zwiększa pewność siebie
  • przywraca harmonię i równowagę psychiczną

W prostej linii przekłada się to na zwiększoną wydajność w pracy, lepszą koncentrację czy większą kreatywność. Dzięki temu może powstać bardziej przemyślana kultura korporacyjna – przepełniona myśleniem twórczym i strategicznym, a jednocześnie skoncentrowana na ludziach.

Uważność trenuje się poprzez medytację. Chodzi tu o wykształcenie w sobie umiejętności skoncentrowania na „tu i teraz”, dostrzeżenia galopujących myśli, zdyscyplinowaniu umysłu, skupieniu na bezpośrednim doświadczeniu, ale bez osądzania.

Jak pokazują badania, trening oparty na mindfulness może pomóc osobom cierpiącym na większość chorób cywilizacyjnych – od chronicznych bóli, poprzez raka, choroby serca czy zaburzenia psychiczne.

Uważność trenuje się poprzez medytację. Chodzi tu o wykształcenie w sobie umiejętności skoncentrowania na „tu i teraz”, dostrzeżenia galopujących myśli, zdyscyplinowaniu umysłu, skupieniu na bezpośrednim doświadczeniu, ale bez osądzania. Nie jest to zadanie proste i wymaga codziennego, żmudnego treningu, w którym najważniejsza jest systematyczność. Ale efekty są zdumiewające.

Czy warto praktykować mindfulness? Najlepiej opisze to cytat Mahatma Gandhi: „W wyciszeniu dusza znajduje lepiej oświetloną drogę, a to, co ulotne i złudne, ukazuje się krystaliczną jasnością”. Czyż nie jest to najlepsza rekomendacja?

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + dwa =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE