X

Droga do silnego poczucia własnej wartości

Dla każdego człowieka najważniejszą wartością jest POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. Takie stwierdzenie w pierwszej chwili może wywołać wątpliwości, ale po głębszym zastanowieniu…

Dlaczego ludzie dążą do władzy, bogactwa, sławy, pochwał, zauważenia przez innych? Dlaczego porównują się z innymi, szukają sukcesów, chcą być KIMŚ? No właśnie…

Każdy poszukuje własnej wartości. Pragnie jej podnoszenia przez całe życie, ale… No tak, zawsze jest jakieś ale…
Jedynym prawdziwym źródłem, które jest w stanie zaspokoić to pragnienie jest WEWNĘTRZNE poczucie wartości, wynikające z głębokiej samoświadomości. To wiedza o samym sobie, o własnych możliwościach bycia kimś dla innych i siebie samego, daje zaspokojenie poczucia własnej wartości!

Niestety, nasza kultura nie sprzyja prawdziwemu samopoznaniu. System edukacji, model wychowawczy, sposoby zarządzania w organizacjach są oparte na zarządzaniu poczuciem winy. Szerokim gestem dostajemy informację zwrotną o nas, głównie w zakresie tego, co robimy źle. Podstawowym motywatorem jest kara lub jej wizja. Powszechnym sposobem podnoszenia poczucia własnej wartości jest odbieranie jej innym. Mówienie o własnych sukcesach postrzegane jest niemal jako narcyzm, a chwalenie to „osłabianie charakteru”.
W takich warunkach tylko jednostki naprawdę wybitne lub te, które dorastały we wspierającym środowisku, są w stanie mieć zdrowe i silne wewnętrzne źródło poczucia własnej wartości.

Jest dobra wiadomość! Można wypracować w sobie wewnętrzny mechanizm samooceny! Wystarczy tylko wiedzieć jak i to zrobić.
Dzięki odpowiednim technikom, można podnieść swoje poczucie wartości na wyższy poziom wyłącznie dzięki sobie.

 

Autorem jest Marcin Wanke,  coach biznesowy, specjalista w zakresie komunikacji, marketingu i zarządzania emocjami.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć − 2 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE