X

Eko na co dzień

„Eko” to bardzo popularny przedrostek. Na każdym kroku i w wielu dziedzinach słyszymy „bądź eko”. Mowa jest o ekologicznej żywności, budownictwie, transporcie. Wszystko w trosce o naszą planetę, zdrowie, dobre samopoczucie. Zanim jednak pomyślimy o wielkich przedsięwzięciach i szeroko zakrojonych akcjach, zastanówmy się co możemy zmienić w w naszym codziennym życiu. Postawmy na metodę małych kroków. Zmiana może wydawać się niewielka i nieznacząca, ale jeśli przemnożyć ją przez setki czy tysiące osób, które zaczną postępować podobnie skala znacząco rośnie.

Jak zatem na co dzień można być eko?

 

Eko na zakupach
Na zakupach coraz częściej widzimy osoby, które zamiast sięgać po foliowe torebki i reklamówki, przynoszą swoje torby wielokrotnego użytku, w których lądują zakupione przez nich towary. Jedni robią to w trosce o naturę, inni z oszczędności (od pierwszego stycznia tego roku torebki foliowe nie mogą być oferowane za darmo). Najważniejszy jest efekt. Kolejna foliówka nie trafi do kosza, albo co gorsza do lasu, rzeki, morza czy oceanu (szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia 50 tys. ton plastikowych toreb).

Zgodnie z trendem zero waste na zakupy należy wybrać się także z własnymi pojemnikami lub torebkami, w które zapakujemy towary sprzedawane na wagę. Warto mieć własne torebki (nawet jeśli foliowe, ale wykorzystywane wielokrotnie) na owoce i warzywa. Jajka na targu możemy włożyć do przyniesionej z domu tekturowej wytłoczki – jedna może posłużyć wiele miesięcy. A jeśli wybieramy się do sklepu gdzie kasze, mąki, ryż czy bakalie można kupić na wagę koniecznie zabierzmy własne pojemniki, np. słoiki. Trend sklepów bez opakowań rośnie i pojawiają się już w większych polskich miastach.

Eko zakupy to także lista naszych potrzeb. Chodzi o to, aby nie kupować za dużo i na zapas, bo ostatecznie z bardzo dużym prawdopodobieństwem część z rzeczy kupionych pod wpływem impulsu na widok promocji, trafi do kosza. Warto przemyśleć przed wyjściem do sklepu czego nam potrzeba, zrobić listę. Nawet rozpisać posiłki na najbliższe dni i konkretnie do nich kupić produkty.

 

Drugie życie

Popsute, nie działa – wiec wyrzućmy do kosza. A może by tak spróbować naprawić albo wykorzystać w inny sposób. Przecież z lekko wyszczerbiony kubek może posłużyć jako dekoracyjna doniczka, ozdobione metalowe puszki będą świetnym organizerem na długopisy. Wystarczy tylko trochę poszperać sieci, a znajdziemy dziesiątki inspiracji DIY jak ze starych i wydawać by się mogło niepotrzebnych rzeczy zrobić coś przydatnego i praktycznego.

Ubranie – już Ci się nie podoba, albo jest za małe – nie wyrzucaj. Możesz sprzedać na aukcjach internetowych albo wziąć udział w wymianie – poszukaj takich grup na Facebooku. Możesz też znaleźć organizacje, które zbierają odzież dla potrzebujących.

 

Pożegnanie plastiku
Parlament Europejski uchwalił zakaz sprzedaży w UE przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Ma on obowiązywać od 2021 roku, ale może już dziś, mając świadomość konsekwencji jakie mają – produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu – warto z nich zrezygnować lub wybrać zamienniki wielokrotnego użytku. Na przykład coraz więcej lokali proponuje słomki z przyjaznych dla środowiska materiałów.

Podobnie w przypadku plastikowych butelek. W ciągu jednej minuty na całym świecie kupujemy ich około 1 miliona. A przecież zamiast kupować kolejną butelkę wody można wybrać tę wielokrotnego użytku z filtrem, który pozwala nam pić wodę z kranu (warto sprawdzić jakość wody w miejscu Twojego zamieszkania – być może swobodnie możesz pić kranówkę). W domu natomiast warto mieć dzbanek, którym przefiltrujemy wodę.

Sprawdźcie bo może kawiarnia, do której chodzicie po kawę na wynos nalewa ją do własnych kubków.

 

Oszczędzaj energię

Czy wiesz, że urządzenie pozostawione w trybie czuwania także pobiera energię. Warto zatem wyłączyć niektóre z nich kiedy nie ma nas w domu, zwłaszcza kiedy wyjeżdżamy na kilka dni. Przy zakupie sprzętu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stopień ich energooszczędności.

Oczywiście warto też maksymalnie wykorzystywać dzienne światło, a jeśli wychodzimy z pomieszczenia gasić lampy. Masz sporo urządzeń na baterie – kup akumulator i ładuj je, zamiast kupować ciągle nowe.

 

Recykling papieru
Często drukujesz coś do pracy, a potem wydruki trafiają do kosza? Wykorzystaj czystą stronę na luźne notatki, albo na rysunki dzieci (oczywiście jeśli pozwala na to RODO).
Aby ograniczyć zużycie papieru: jeśli nie musisz, nie drukuj, wybierz bilet elektroniczny zamiast papierowego, katalogi przeglądaj online zamiast brać je ze sklepu, a u operatora wybierz e-faktury.

 

Kropla mniej

Zmywasz pod bieżącą wodą? Przestań. W ten sposób marnujesz wiele litrów niepotrzebnie. Lepiej przygotuj wodę do zmywania w komorze zlewozmywaka. Myj też więcej rzeczy jednocześnie, zamiast pojedynczej sztuki co jakiś czas.
Myjesz owoce i warzywa – może zbierzesz wodę, którą zużywasz i podlejesz kwiaty.
Pamiętaj szybki prysznic to mniej wody niż kąpiel.

 

Resztki – czy na pewno?
Podczas gotowania zostaje sporo resztek, które trafiają do naszego kosza. A możesz je ponownie wykorzystać Zobacz: Przyznaj się – co trafia do Twojego kosza?

A te, które do niczego się już nie nadają mogą trafić do kompostownika. Na rynku dostępne są małe, które można mieć nawet w mieszkaniu, a uzyskany nawóz będzie idealny do kwiatów.

 

Sposobów na codzienne bycie eko w różnej skali jest wiele. Warto zastanowić się jakie małe kroki możemy wdrożyć.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery − trzy =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE