X

HIRUDOTERAPIA I NATURALNY POWRÓT DO ZDROWIA

Nazwa Hirudoterapia wywodzi się z łacińskiej nazwy pijawki – hirudo. Ta stara i skuteczna metoda leczenia pijawkami, przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Choć znana jest ludzkości od dawna, dopiero teraz może być nazywana prawdziwą terapią i faktyczną alternatywą dla medycyny konwencjonalnej. Dlaczego?

Dawniej uważano, że efekty lecznicze żerowania pijawki powodowane były  „upustami złej krwi”. Zabiegi wykonywano pijawkami niewiadomego pochodzenia, z pominięciem zasad aseptyki oraz bez planu terapii. Na szczęście nauka wzięła pijawki pod lupę i okazało się, że jej gruczoły produkują ponad 160 aktywnych biologicznie substancji, które przedostają się do ludzkiego krwioobiegu w trakcie żerowania. I to właśnie hirudozwiązki pozyskiwane z certyfikowanych pijawek lekarskich są wykorzystywane w profesjonalnej terapii.

Tradycyjna medycyna popada w tarapaty, ponieważ nie zadaje pytania o przyczynę chorób. Związki produkowane przez pijawki lekarskie mogą na tą przyczynę zadziałać – poprzez oczyszczenie organizmu pomagają mu wrócić do równowagi.

Stawianie pijawek to nie znachorskie zabobony, ale uznana przez medycynę terapia, stosowana przez coraz większą liczbę lekarzy oraz wykwalifikowanych hirudoterapeutów.

Nie każda pijawka nadaje się do terapii – wykorzystuje się przede wszystkim gatunek Hirudo Medicinalis czy Hirudo verbana (pijawkę lekarską apteczną, leczniczą lub orientalną). Jedynym legamnym sposobem zaopatrzenia się w pijawki jest ich zakup od firmy, która prowadzi kontrolowaną hodowlę laboratoryjną. Tylko pijawki hodowlane zapewniają pełne bezpieczeństwo leczonym nimi ludziom.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w roku 2004, dopuściła pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis) do obrotu w medycynie, uznając je za oficjalną metodę leczenia. Również w Kanadzie, Anglii, Francji i Rosji jest podobnie. Przystawianie pijawek jest tam refundowane.  W Polsce terapia pijawkowa posiada numer katalogowy 99.991 – w Spisie Procedur Medycznych ICD-9 PL (wersja 5.22), służących jako podstawa do rozliczeń z NFZ.

PIJAWKI – ZASTOSOWANIE  W MEDYCYNIE     

Podczas ssania pijawki następuje poprawa mikrocyrkulacji (lepsze ukrwienie, dotlenienie tkanek, rozszerzenie naczyń włosowatych, sprawniejszy przepływ limfy, usunięcie toksyn i obrzęku). Jednak najważniejszą funkcję spełnia wydzielina ślinianek pijawki. Zawarte w niej związki, wpuszczane do organizmu w czasie zabiegu stawiania pijawek, powodują chemiczną odbudowę komórek, przerwanie patologicznych procesów zapalnych, alergicznych i zwyrodnieniowych. Połączenie tych dwóch funkcji sprawia, że terapia pijawkami przynosi fenomenalne efekty.

Podstawowe działanie pijawki lekarskiej na organizm człowieka:

– przeciwzakrzepowe i trombolityczne (rozpuszcza skrzepy)
– przeciwobrzękowe
– przeciwzapalne
– przywracające mikrocyrkulację
– przeciwbólowe
– antyhipoksyjne (poprawa zaopatrzenia tkanek w tlen)
– regulujące ciśnienie tętnicze (wysokie obniża, niskie podnosi)
– bakteriobójcze
– immunostymulujące (pobudza funkcje układu odpornościowego)
– antyaterogenne (przeciwmiażdzycowe)

PIJAWKI TO ŻYWE LABORATORIUM FARMAKOLOGICZNE

Leczenie pijawką jest skuteczne dlatego, że w trakcie ssania krwi pacjenta wpuszcza w jego krwioobieg lecznicze substancje – hirudozwiązki. Jest ich ponad 160. Ważniejsze z nich to:

 • inhibitory krzepnięcia krwi:
  – hirudyna – najbardziej znany produkt pijawki i jednocześnie najlepszy z istniejących lek przeciwzakrzepowy
  – inhibitory transglutaminaz osoczowych I i II – czynniki stabilizujące fibrynę,
  – antystazyna
  •  inhibitory agregacji płytek krwi:
  – apyraza – jest potężnym fermentem upłynniającym krew (zmniejszającym jej lepkość)
  – kalina
  – saratyna,
  – destabilaza – powoduje rozkład zakrzepłej krwi. Zawiera prostagladynę, która regeneruje naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi.
  •    hementyna i hementeryna o działaniu fibrynolitycznym – zapobiega krzepnięciu krwi oraz rozkłada już utworzone zakrzepy.
  •    PC-LS – czynnik przeciwpłytkowy oraz regulujący ciśnienie tętnicze krwi
  •    esteraza cholesterolowa i triglicerydaza odpowiedzialne za rozkład triglicerydów  i cholesterolu
  •    inhibitory proteinaz o działaniu przeciwzapalnym:
  – hirustaza – antykoagulant
  – bdeliny,
  – egliny – silny środek przeciwzapalny i aktywny przeciwutleniacz
  •    neuroprzekaźniki – mają one duży wpływ na ograniczenia w odczuwaniu bólu oraz zmiany w zachowaniu polegające na uwolnieniu od niepokoju bądź depresji, wywoływaniu snu.
  – dopamina,
  – acetylocholina,
  – serotonina,
  – histamina
  •    endorfiny;
  •    inhibitory wzrostu mikroorganizmów:
  – kolagenoza
  – chloromycetyna – silne działanie przeciwbakteryjne

– hialuronidaza – silny antybiotyk
•    steroidy:
– kortyzol,
– progesteron,
– estradiol,
– testosteron,
– dehydroepiandrosterol;
•    antyelastaza odpowiedzialna za rozkład elastaz. Spowalnia procesy starzenia się skóry.

Autorka: Magda Ballada

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × 4 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE