X

ICARO – UZDRAWIAJĄCA PIEŚŃ

Od tysięcy lat Indianie amazońskiej dżungli korzystają z mocy uzdrawiających pieśni. Szamani i curanderos nazywają je icaro i używają podczas rytuału oczyszczania, ochrony i uzdrawiania. Przekazują w ten sposób szczególne wibracje, które są nośnikiem energii uzdrowiciela oraz mostem pomiędzy ludźmi, a światem natury.

Nazywam się Metsa Yoi – imię to otrzymałem od Maestry Rosy Pinedo Vasquez, szamanki z plemienia Shipibo-Conibo. Dziś pragnę podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, którą nabywałem podczas setek ceremonii i lat pracy z medycyną wśród najwybitniejszych szamanów amazońskiej dżungli.

Z icaro po raz pierwszy zetknąłem się w 2012 roku podczas ceremonii ayahuaski prowadzonej w tradycji Shipibo. Pieśni te nawigowały moim doświadczeniem i wspierały podczas trudnych chwil. Choć wtedy nie znałem znaczenia wypowiadanych słów, czułem ich uzdrawiającą moc, która przenikała mnie do głębi. Podczas długich diet u boku mistrzów ceremonii, zgłębiałem wiedzę na temat pracy curanderos różnych tradycji: Shipibo, Kechua i inkaskich Q`ero. Pieśni różniły się językiem, ale treść, wibracja i działanie okazały się dokładnie takie same.

W trakcie ceremonii prawidłowa intonacja icaro pozwala łączyć się z mistrzami i świętymi energiami oraz miejscami, z których dana pieśń pochodzi. Niekiedy zabiera nas w daleką podróż do zamierzchłych czasów, do początków ludzkości, na spotkanie z pierwszymi ludźmi.

W zależności od intencji śpiewającego, icaro niesie ze sobą przekaz wyrażony w słowach, intonacji i tempie. Przeplatają się tutaj bardzo potężne, a jednocześnie proste, podstawowe treści, takie jak: światło, uzdrowienie, oczyszczenie, spokój, radość, ukojenie, akceptacja, przebaczenie, zrozumienie, pojednanie, miłość, nadzieja, wdzięczność i pokój. Wielokrotnie byłem świadkiem jak dosłownie one szyją rany ludzkiej psychiki, stają się ukojeniem i lekarstwem dla ciała, duszy i umysłu. Icaro ma zatem w sobie dużo z poezji, według mnie jedynej formy słownej, pozwalającej zbliżyć się do nas z przekazem tego, co nieopisywalne. Żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego, co swoją intonacją, tempem, energią i dziecinną prostotą przekazują icaro, bo w zasadzie o prostotę tutaj chodzi. Prostotę, o której często zapominamy, a o której przypomina nam śpiew szamana przekazujący najwyższe wartości i najwznioślejsze treści w sposób absolutnie uniwersalny. To jedno z najdoskonalszych i jednocześnie najpiękniejszych narzędzi z jakimi zetknąłem się w życiu. ­

W pracy z icaro zaleca się, aby nie nagrywać ich w czasie ceremonii. Wielu szamanów twierdzi, że tracą one wtedy swoją moc i powinny być stosowane indywidualnie tylko podczas sesji. Ta teoria znalazła uzasadnienie również w naszych kręgach. Każdy icaro jest jak drogocenny skarb, a jego siła tkwi między innymi w oryginalności i świeżości. Zdecydowaliśmy zachować niektóre pieśni tylko na specjalne okazje i używać ich tylko w przeznaczonych do tego miejscach. Podczas intonacji icaro ilość instrumentów ograniczona jest do minimum. W kulturze Shipibo większość pieśni wykonuje się acapella, a w tradycji Kechua używane są dodatkowo jedynie grzechotki, chacapy lub bęben.

 

Autorem opowieści jest Metsa Yoi, członek zespołu Cura Sana (curasana.pl)

Zespół wystąpi podczas najbliższego Festiwalu Wibracje.  Opowie o swoich podróżach w najdalsze zakątki świata, najwybitniejszych mistrzach ceremonii i uzdrawiającej muzyce.

#KOMENTARZE

Jedna odpowiedź do “ICARO – UZDRAWIAJĄCA PIEŚŃ”

  1. Łukasz Gracz pisze:

    Czekamy z niecierpliwością 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden + 8 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE