X

Jak nie przegapić świąt? Czyli trening uważności

Boże Narodzenie coraz bliżej, a wokół przedświąteczna gorączka. W centrach handlowych krążą tłumy ludzi w poszukiwaniu prezentów „na ostatnią chwilę”, wózki zakupowe wypełniają po brzegi sprawunki spożywcze, a Ty po raz setny robisz listę rzeczy, które jeszcze musisz zrobić. Zaraz, zaraz… Czy na pewno „musisz”? Czy to właśnie o to w tym wszystkim chodzi? Czy w tym całym pędzie nie zapominamy o tym co najważniejsze – czyli o sobie i czasie spędzonym z najbliższymi?

Zatrzymaj się na chwilę i spędź te Święta inaczej. Spędź je w uważności.

Mindfulness pozwala skupić myśli na tym co tu i teraz. Cała nasza uwaga jest świadoma i skierowana na daną chwilę. Dopiero prawdziwe zrozumienie buddyjskiego kontekstu uważności, wydobywa jego pełne bogactwo. Mimo, że kulturze wschodu daleko do świąt Bożego Narodzenia, to i my możemy wyciągnąć z niej coś dla siebie i wprowadzić te zasady w życie. Święta są na to idealnym czasem.

Dziecięca beztroska

Gdy Boże Narodzenie staje się dla nas ciągiem spraw do załatwienia, nie umiemy się nim cieszyć. Marzymy o chwili dla siebie, ale gdy ją wreszcie mamy, to nie potrafimy się zrelaksować. Pamiętasz, jak byłeś dzieckiem i wypatrywałeś pierwszej gwiazdki? Jak czekałeś z utęsknieniem na św. Mikołaja i czułeś magię świąt? Gdzie to się wszystko podziało? Dzieci w swoim beztroskim i niewinnym świecie nie zaprzątają sobie głowy niczym, poza tym co dzieje się w danej chwili. Weźmy z nich przykład. Świąteczny czas to bardzo dobra okazja, by małymi krokami wprowadzić trening uważności do naszego życia.

Zrób głęboki wdech

Święta mogą przyprawić o zawrót głowy, ale warto podczas tej gorączki wziąć kilka oddechów. I to dosłownie. Świadomy oddech jest niezwykle ważny w praktyce uważności. Przyjrzyj się swoim wdechom i wydechom, obserwuj oddech, a on pomoże ci być tu i teraz. Być w pełni i skupić się na tym co robisz.

Doceń detale

Nie myśl tylko o tym co jeszcze nie jest zrobione, jaka potrawa będzie kolejna i czy gościom wszystko smakuje. Po prostu ciesz się czasem z bliskimi. zauważ i doceń detale. Może na choince dojrzysz bombkę, która przypomni dzieciństwo, zauważysz, że prezent sprzed kilku lat wciąż służy. Może w końcu uda ci się tak naprawdę zobaczyć kolor, poczuć zapachy jakie się otaczają, rozpoznać smak. Nie spiesz się, nie myśl o tym co za chwilę. Bądź tu i teraz i celebruj tę chwilę wszystkimi zmysłami.

Świadomie przeżywaj

Czas świąteczny choć przez wielu długo wyczekiwany mija szybko i w pędzie, przez co nie znajdujemy chwili wytchnienia. Nie zauważamy wielu szczegółów, które prawdziwie mogą ucieszyć. Doceńmy każdą minutę i nauczmy się ją przeżywać. Chcąc być naprawdę ze sobą i bliskimi postarajmy się świadomie przeżywać każdą chwilę z całym jej bogactwem.

Rozmawiajmy ze sobą. Cieszmy się tymi chwilami. Po prostu bądźmy.

Magicznego czasu, pełnego dobrej energii…Jednej Energii…

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 − 16 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE