X

Joga dla każdego – czyli dlaczego warto poznać yin jogę

Yin joga to praktyka stosunkowo młoda. Powstała dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku, a stworzył ją jogin i mistrz sztuk walki, Paulie Zink.

Yin joga czerpie z filozofii Tao i koncepcji yin oraz yang, którą można odnosić także do struktury naszego ciała.

Yang oznacza tkanki elastyczne i ciepłe, a więc mięśnie, krew oraz skórę, z kolei yin to tkanki zimne i plastyczne – kości, stawy i więzadła.

Konsekwencją takiego podziału jest konieczność trenowania tkanek w odpowiedni sposób, a więc tkanek yin w sposób yin, a yang – w sposób yang.

 

Czym jest yin joga?

Jak wskazuje sama nazwa, yin joga, w przeciwieństwie do szerzej znanych technik, skupia się na naszych stawach, na bezpiecznej i głębokiej pracy z powięzią, o której często zapominamy. Praca mięśni jest w tym przypadku zminimalizowana, choć jak zawsze w filozofii yin-yang nie wykluczona.

Yin i yang jako dwa aspekty egzystencji nawzajem się uzupełniają, jedno przenika drugie. W nawet bardzo dynamicznych technikach jogi znajdziemy elementy yin, np. w obserwacji oddechu, a podczas praktyki yin jogi gdy zmieniamy pozycję po wyjściu z asany widać aspekty yang.

Poza tym należy pamiętać o samej zależności powięzi i mięśni. Powięź jako nieprzerwana sieć tkanek otacza całe nasze ciało – mięśnie, narządy wewnętrzne, wnika do więzadeł, torebek stawowych. Powięź w efekcie braku ruchu, ale też na skutek kontuzji czy obciążeń związanych ze stresem, zmienia swoją strukturę, jej włókna gęstnieją i sztywnieją, co w efekcie zmniejsza także ruchomość mięśni. Warto zatem zadbać o trening powięzi, dzięki któremu będzie ona dobrze nawodniona, co z kolei pozwoli na płynny ruch i przepływ energii.

 

Jak ćwiczyć?

Yin joga jest bardziej statyczna w porównaniu do praktyk tradycyjnej jogi. Pozycje, czyli asany przyjmowane są na okres od 2 do 5 minut, choć niektóre mogą trwać nawet 20 minut.

Wszystkie wykonuje się na leżąco lub siedząco, co pozwala dotrzeć do ścięgien i stawów w okolicy bioder, miednicy i dolnej części kręgosłupa.

W pozycję należy wchodzić ostrożnie i stopniowo. Należy poczuć granicę ciała, pozostać w bezruchu i dopiero kiedy ciało się rozluźni przejść do pogłębienia pozycji. Po każdej asanie jest około minuty pauzy.

Co istotne, w yin jodze nie wierzy się w uniwersalne pozycje. Nie ma mowy o tym jak powinna wyglądać asana. Chodzi bardziej o słuchanie własnego ciała, odkrywanie jego ograniczeń i możliwości.

Bardzo ważny jest też oddech. Powinien być spokojny, równy i miękki,

 

Kiedy ćwiczyć?

Dla najlepszego efektu dla tkanki łącznej dobrze jest praktykować yin jogę rano, kiedy nasze mięśnie po nocy są nierozgrzane i zesztywniałe. Wtedy uzyskamy najlepszy efekt rozciągający.

Oczywiście można ćwiczyć także wieczorem, jednak wtedy głównym efektem jaki osiągniemy będzie wyciszenie i uspokojenie umysłu. W mniejszym stopniu uda nam się uzyskać efekt rozciągania, ponieważ po całym dniu mięśnie są wydłużone i rozgrzane.

Warto też odnieść się do pór roku, gdyż zgodnie z chińską medycyną w zależności od pory dominuje inna energia. I tak, wiosną i latem jesteśmy pod wpływem yang, zatem dla jej zrównoważenia warto sięgnąć po yin jogę, która pozwoli nam ograniczyć elementy dynamiczne.

Z kolei zimą i jesienią, kiedy jest przewaga energii yin, warto ograniczyć praktykę tej jogi lub urozmaicić ją o bardziej dynamiczne elementy.

 

Dlaczego warto?

Yin joga przynosi wiele korzyści dla ciała, ale nie tylko.

Przede wszystkim pozytywnie wpływa na stawy, o których treningu bardzo często zapominamy. Zwiększa ich mobilność, stabilność, elastyczność, a także zakres ruchów. Jest doskonałą opcją dla osób z dolegliwościami stawów.

Z racji, iż pracujemy z powięzią wpływamy także na poprawę funkcjonowania organów wewnętrznych, stymulację odbudowy kości i systemu immunologicznego.

Yin joga działa także na poziomie energetycznym. Oddziałuje na meridiany, oczyszcza je i odblokowuje.

Na poziomie emocjonalnym wzmacnia naszą równowagę i harmonię. Pozwala nam kultywować cierpliwość i koncentrację. Dzięki tej praktyce możemy lepiej poznać siebie i nasze ciało.

Warto zatem spróbować. Do dzieła 🙂

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

czternaście − 3 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE