X

JOGA

„Pierwszym krokiem do uprawiania jogi jest poznanie „instrukcji obsługi” własnego ciała. Trzeba nauczyć się jak należy siedzieć, jak oddychać, jak zarządzać samym sobą. Chodzi o to by uzyskać optymalne połączenie funkcjonowania i doświadczania każdej chwili swojego życia. To jest właśnie nauka jogi. I nie ma to związku z żadną religią. Każda istota ludzka ma prawo żyć w zgodzie ze sobą, bez względu na wiarę.” –  Sadhguru

 

 

Czym właściwie jest joga? W Europie zwykło się ją traktować jako egzotyczny zestaw relaksująco-rozciągających ćwiczeń fizycznych, element fitnessu, który ma poprawiać zdrowie i samopoczucie. Nie powinno się jednak zapominać, iż praktykowanie jogi to pewien kompletny, holistyczny styl życia. W jego wyniku osiąga się zdrowie. To idealna odpowiedź na chęć zatrzymania się w pogoni za potrzebami materialnymi na rzecz znalezienia równowagi ciała i duszy, harmonii i wewnętrznego spokoju.

 

Słowo „joga” wywodzi się z sanskrytu i znaczy tyle, co „zjednoczenie, jedność”. Według mitologii jogę stworzył bóg słońca – Sziwa – dla swojej małożonki, Parwati. Dzięki ćwiczeniom miała ona pozostać młoda, piękna i zachować doskonałe samopoczucie.

Hatha joga wymaga odpowiedniego połączenia ciała, umysłu, energii i ducha. Można je osiągnąć za pomoca odpowiedniej koncentracji. Oddech, umysłowe skupienie i stabilność energii są najważniejsze podczas wykonywania asany.

Rzeczywiście, motywacją do rozpoczęcia praktyki jogi może być chęć wzmocnienia kondycji i poprawy zdrowia. Asany, czyli pozycje jogi, faktycznie zwiększają elastyczność stawów, wzmacniają i dodają energii. Rozwija się świadomość ciała, rośnie poczucie stabilności, spokoju, równowagi i siły wewnętrznej. Kolejny jej element to ćwiczenia oddechowe, które są łącznikiem między ciałem a umysłem. Wszystko to po to, aby podnieść poziom energetyczny organizmu i oczyścić go na poziomie fizjologicznym. Ale prawdziwym celem praktykowania jogi powinien być przede wszystkim rozwój duchowy i życie moralne.

 

Hatha joga wymaga odpowiedniego połączenia ciała, umysłu, energii i ducha. Można je osiągnąć za pomoca odpowiedniej koncentracji. Oddech, umysłowe skupienie i stabilność energii są najważniejsze podczas wykonywania asany. Powinna być ona wykonywana z absolutnym zrozumieniem i odpowiednim przewodnictwem. Ponieważ, jak tłumaczy Sadhguru, joga to sposób bycia: „Nie ma ani jednego aspektu życia, który byłby wykluczony z procesu jogicznego. Jeśli twoje życie staje się jogą, wtedy możesz zrobić wszystko. Jeśli używasz energii do uwikłania siebie, nazywamy to karmą, a jeśli do uwolnienia siebie – nazywamy to jogą”.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 − sześć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE