X

Koronawirus: Dlaczego lęk jest wszechobecny?

Od kilku tygodni lęk daje się odczuć wszędzie. Jest on najczęściej pojawiającym się uczuciem kiedy coś tracimy, kiedy nie mamy kontroli, kiedy coś się zmienia. 
Jedną z podstawowych zasad medytacji metta Loving Kindness jest to, że wszystko we mnie mogę obdarzyć miłością i życzliwością, i wszystko we mnie jest miłością. Dlatego każdy aspekt mnie ma w sobie tę esencję miłości. Jeśli trzymam się tej perspektywy, patrzę na lęk jak na coś co kocham i co mnie również kocha.

Jeśli lęk to miłość, to co to znaczy? 

Oznacza to, że w tej rzeczy jest mądrość, ważna informacja, natura, którą wcześniej ignorowałam. 
Powracający niepokój w jakimś temacie, oferuje mi mapę drogową na drodze do uzdrowienia. Kiedy masz atak paniki w pracy, lub twój związek powoduje zmartwienia, lub po prostu czujesz się fatalnie każdego dnia, perspektywa, że jest to miłość, pozwala rzucić światło na to, co w twoim życiu nie jest w równowadze, nie jest w zgodzie z naturą.
Tymczasem, gdy za wszelką cenę chcę się pozbyć lęku, wiem, że nie mam odwagi zmienić tego, co ten lęk wywołuje. Często dlatego, że jest to niekomfortowe, niestandardowe i wykracza poza normy społeczne. 
Potem zagłuszamy ten lęk alkoholem, pracą, romantyczną obsesją, jakąkolwiek aktywnością,  po to by odwrócić uwagę od prawdy, by nie musieć nic zmieniać.
Lęk zbiorowy, który pojawia się przy koronawirusie tylko powierzchownie dotyczy naszego zdrowia i ryzyka zachorowania. W głębszych warstwach lęk uderza na poziomie bezpieczeństwa finansowego, na poziomie przetrwania.  Jest to lęk zbiorowy, który wychodzi teraz na powierzchnię i ma szansę nas uzdrowić kolektywnie. Lęk, który dotyczy społeczeństwa uzależnionego od pewnego stylu życia, od codziennej konsumpcji, który medykuje nasze chroniczne zamartwiania o przetrwanie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Lęk pokazuje nam co nas niszczy i co niszczy naszą planetę.
W dzieciństwie, by czuć się bezpiecznie,  w imię przynależności do rodzinny, szkoły, społeczeństwa nauczyliśmy się wypierać naszą wyjątkową naturę. Nauczyliśmy się dokonywać wyborów, dzięki którym będziemy kochani i podziwiani. Dokonywaliśmy wyborów jak większość. Nasze społeczeństwo osiągania celów jest na tym poczuciu braku miłości zbudowane. Uzależnione od pracy, od działania, od osiągania społeczeństwo nie może się zatrzymać w konsumpcji, w produkcji, w działaniu, bo będzie musiało stawić czoła prawdzie o sobie. 
Kiedy jesteśmy zmuszeni się zatrzymać, mamy choć trochę mniejszą aktywność, zaczynamy słyszeć te myśli, które napędzają nas do działania z automatu. 
Myśli o braku napędzają nas do pracy w miejscu, które nie sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, do trwania w związku, który podcina nam skrzydła, do spotykań z rodziną z poczucia winy w zamian za przynależność i jakiekolwiek poczucie bezpieczeństwa. Z poczucia braku konsumujemy masowo tanie produkty kosztem biedniejszych krajów i planety.
Cały czas działamy z pozycji gadziego mózgu. W reaktywności, w mechanizmie walcz i uciekaj podejmujemy nasze życiowe wybory.
Lęki, które pojawiają się w praktyce medytacji i w momencie pauzy jaką daje nam akcja #zostańwdomu dotyczą tych wyborów właśnie, z powodu których nasza dusza i planeta chorują. I są miłością. 
Naprowadzają nas na inne życie, często powalają na kolana i powodują kryzys. I ten kryzys też jest miłością. Zaczynamy zwracać się ku medytacji, jodze, naturze, ulubionej twórczości z dzieciństwa, dobrym ludziom. Zaczynamy żyć w zgodzie z naszą naturą. Zwalniać. Mieć mniej, być więcej.
Ale zanim to nastąpi jest okres detoksu, silnych lęków, wyrzucania wszystkiego czego się wyparliśmy na powierzchnię. Ten detoks może wyglądać jak załamanie nerwowe lub depresja. Jest też miłością. Jest szansą na życie. Uczy nas podejmowania innych decyzji. Daje nam znaki, że robimy coś wbrew sobie, wbrew naturze, że znów niszczymy siebie.
Medytacja loving kindness pozwala z życzliwością i uważnością przyjąć wszystkie uczucia i myśli, wszystkie niechciane aspekty siebie – jak marnotrawnych synów. Już po kilku tygodniach praktyki zaczynamy odczuwać więcej łagodności w sobie, więcej zgody na zmiany i nową skromniejszą rzeczywistość. Odczuwamy więcej spokoju, częściej wchodzimy w dobrostan. Każdego dnia integrujemy skrywane informacje o sobie, które pozwalają nam zrozumieć lepiej kim naprawdę jesteśmy. Dają nam instrukcję obsługi do wyjątkowej istoty jaką jesteśmy, którą społeczeństwo, religia, kultura i rodzina wcisnęło w kaftan bezpieczeństwa.  
Wychodzimy z tego kaftanu, bo mamy coraz więcej zaufania do życia, mamy poczucie bezpieczeństwa w sobie, zaczynamy odczuwać miłość i wsparcie na wiele sposobów, już niekoniecznie w znanym nam schemacie “dobra” praca, dom na kredyt, samochód, wakacje w tropikach, moja rodzina, moja ojczyzna. 
Zaczynamy widzieć, że jesteśmy jednością z ludźmi po drugiej części globu, częścią świata zwierząt i roślin, kosmosu. Zaczynamy myśleć w kategorii my, co jest najlepsze dla mnie, dla wszystkich istot żyjących, dla świata. 
Tak, by wszyscy na tej planecie, zwierzęta, rośliny, ludzie wszystkich kultur i wyznań mieli szansę być zdrowi, spokojni i kochani. 
Anna Muchnicka
Anna Muchnicka jest nauczycielem jogi kundalini w tradycji 3HO Foundation, Yogi Bhajan, buddyjskiej medytacji Metta Loving kindness i Vipassana i nauczycielem metafizycznego tekstu Kurs Cudów. Ostatnie siedem lat spędziła w Azji Pd.-Wsch. gdzie szkoliła Birmańczyków w biznesie i uczyła się od wielkich mistrzów technik medytacyjnych, jogi i filozofii Wschodu: od profesora Nodhinany, jednego z niewielu profesorów języka palijskiego na świecie, dziekana Uniwersytetu Theravada w Yangon w Mijanmie i Nguyen Tien Nghia sędziwej Mistrzyni jogi kundalini z Wietnamu. Od lat dzieli się z ludźmi filozofią i technikami wschodu, które praktykuje na co dzień. Praktyki wschodu nadają jej życiu jakościowych zmian. Prelegentka TEDx w którym opowiada o tym, do czego doprowadziła ją kultura osiągania celów i o korzyściach płynących z medytacji Metta Loving Kindness w szybko rozwijającym się społeczeństwie. Sprawdź yoganaka.pl
#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewiętnaście − 4 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE