X

Koronawirus oczami dziecka – czyli jak rozmawiać z dzieckiem

Rodzice oraz opiekunowie stanęli przed ważnym i trudnym zadaniem. Jak wytłumaczyć dziecku to, co się teraz dzieje? Jak przekonać dziecko do sensowności podejmowanych działań? Jak nie przestraszyć dziecka potencjalnymi konsekwencjami? Jak organizować życie kiedy jesteśmy cały czas ze sobą? Jak przygotować się do takich rozmów?

Po pierwsze zadbaj o siebie i o swoje reakcje. Zamknięte placówki, rodzice pracujący zdalnie, ciągły napływ informacji o zakażonych lub przypadkach śmiertelnych, nieustanne spekulacje dotyczące przyszłości. Możesz się bać, możesz czuć złość, możesz martwić się o przyszłość. Strachem, złością, lękiem możesz „zarazić” swoje dziecko. Możesz „zarazić” je również spokojem. Zadbaj o siebie i wybierz opcję drugą. Pokaż dziecku, jak może nauczyć się dbać o siebie i o swój spokój. Pokaż, jak może nauczyć się słuchać siebie i dbać o swój dobrostan.

Po drugie skup się na faktach. Dobór słów i zakres rozmowy dostosuj do wieku dziecka. Przekaż informacje spokojnie i tylko te, które są prawdziwe i potwierdzone przez zaufane źródła. Wytłumacz dlaczego placówki są zamknięte i czasem rodzice pracują z domu albo dlaczego do pracy muszą chodzić. W zależności od wieku dziecka rozmowę możesz wykorzystać do omówienia kwestii, takich jak: dbanie o siebie, wzajemna pomoc, empatia, przestrzeganie odgórnych zaleceń. Skupiaj się na faktach, unikaj zbędnych interpretacji i słuchaj.

Po trzecie uważaj co mówisz i jak mówisz przy dziecku. Do obecnej sytuacji możemy mieć różne podejście i różne przekonania. Pamiętaj jednak, że to w jaki sposób komentujesz obecną sytuację, wiadomości, poczynania sąsiadów czy rodziny odbija się mocnym echem w uszach dziecka i buduje jego postawę i motywację do przestrzegania lub nie zaleceń oraz do akceptacji lub jej braku obecnej sytuacji.

Po czwarte słuchaj tego, co mówi dziecko i pochyl się nad jego uczuciami i odczuciami. Nie bagatelizuj, nie mów, że nic się nie dzieje i nie ma się czego bać. Jeśli dziecko się boi warto porozmawiać o tym, czego się poi i dać uznanie, i wartość tym odczuciom. Traktuj swoje dziecko tak, jak sam chciałbyś być traktowany przez ważną dla Ciebie osobę.

Po piąte masz możliwość wykorzystać ten czas na rozbudowanie, polepszenie lub zacieśnienie waszych relacji. Żyjemy w dużym biegu, bardzo szybko, realizujemy wiele życiowych ról. Teraz, czy tego chcemy czy nie, doszło do spowolnienia. Wykorzystaj to do budowania więzi. Przygotujcie razem kolację, obejrzyjcie bajkę lub serial, podzielcie się swoimi pasjami, tym co was interesuje, poznajcie się lepiej. Jest duża szansa, że to co zbudujecie mocno zaprocentuje na przyszłość.

Po szóste podziel czas i zadbaj o to, żeby każdy z was wypełniał swoje obowiązki. Ustal czas na pracę i naukę, ustal czas na wspólne aktywności i zabawę oraz ustal czas, który będzie tylko dla siebie. Możesz to zrobić Ty lub możecie zrobić to wspólnie. Może być to harmonogram lub luźno zapisane hasła. Ważne, żeby potrzeby i obowiązki każdego z was zostały uznane i wykonane.

Pamiętaj, że wyjątkowy czas wymaga uruchomienia wyjątkowych środków. Nie staraj się dążyć do perfekcji. Nie ma to sensu, a jedyne co może Ci przynieść to dążenie to frustracja i złość. Nie staraj się też udawać, że nic się nie zmieniło i wszystko można poukładać tak, jak zawsze. Nie da się tak zrobić ponieważ obecna sytuacja nie jest zwyczajna. Pewnie będą momenty, których nie zapomnicie do końca życia i będziecie potem do nich z uśmiechem wracać. Pewnie będą momenty, o których wszyscy będziecie chcieli szybko zapomnieć i nie powtarzać więcej. To, co jest ważne to spróbujcie, wszyscy, zaakceptować obecną sytuację i postarajcie się, najlepiej jak możecie, zaaklimatyzować i zaakceptować to, co się dzieje.

Autorem artykułu jest Joanna Ciepluch, certyfikowany trener metody Self – Reg oraz coach.Joanna Ciepluch

Prowadzi warsztaty, konsultacje antystresowe oraz live coaching. Wspiera klientów w podnoszeniu odporności na stres, budowaniu i wdrażaniu strategii antystresowych oraz w znalezieniu satysfakcji i balansu w różnych aspektach swojego życia. Pracuje również z rodzicami dzieci w wieku 0 – 6 nad nauką samoregulacji u dzieci.

Na profilu „Joanna Ciepluch Bez Stresu Self – Reg w życiu, relacji i rodzinie” opisuje swoją pracę z samoregulacją.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × 5 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE