X

Praca zdalna: Jak ją zorganizować i o czym warto pamiętać?

Zaczęliśmy właśnie kolejny tydzień pod hasłem #zostańwdomu, a tym samym dla większości z nas pod hasłem pracy zdalnej. Choć liczni eksperci przekonują o jej zaletach i taki styl pracy ma swoich zwolenników, dla przeważającej większości to zupełna nowość. Może zdarzyło się tak pracować przez kilka dni, ale nie całymi tygodniami.

Początkowo, jak to z nowościami bywa, może pojawić się entuzjazm – nie muszę dojeżdżać, nie muszę się szykować, posiedzę w piżamie, nikt nie będzie mnie rozpraszał, w międzyczasie uda mi się zrobić coś w domu. Bardzo szybko okazuje się jednak, że praca zdalna stanowi wyzwanie, bo musimy w zupełnie nowych warunkach zorganizować swoją pracę.

„Organizacja” to słowo klucz. Praca zdalna wymaga bowiem dobrej organizacji,  samodyscypliny – bo nie mamy obok szefa i kolegów, którzy na bieżąco „monitorują” czy pracujemy i mobilizują. Aby ułatwić sobie ten czas warto trzymać się kilku zasad. Dzięki nim łatwiej będzie nam się zmobilizować do pracy i rzeczywiście spędzać przed komputerem tyle czasu, ile powinniśmy. To istotne, bo domowe rozpraszacze potrafią znacznie wydłużyć nam dzień pracy. O czym zatem warto pamiętać.

Ustal sobie plan dnia

Tak jak masz określone godziny od-do, kiedy jesteś w biurze, tak i teraz ustal godziny, w których zajmujesz się pracą. W domu może być wiele rozpraszaczy, które odciągną Cię od komputera, ale zdecydowanie lepiej pilnować tych godzin, aby nagle nie okazało się, że późnym wieczorem wciąż musisz siedzieć przed komputerem, bo zadanie nie jest wykonane.

Zaplanuj przerwy

Oczywiście potrzebujesz też przerw, ale i te zaplanuj. Na przykład te 5-10 minutowe co jakiś czas, kiedy wstaniesz od ekranu i dasz odpocząć oczom. Możesz zrobić wtedy jakieś proste ćwiczenie oddechowe albo ruchowe w trosce o swój kręgosłup. Ustal też wcześniej kiedy zrobisz sobie dłuższą przerwę na lunch. Jeśli to możliwe nie jedz przy komputerze, ale w innym miejscu. Niech to będzie chwila relaksu.  

Zrób plan zadań

Wiele osób robi to także pracując normalnie w biurze, ale przy pracy zdalnej będzie to szczególnie przydatne. Mowa o planie zadań do wykonania. Nie mamy pod bokiem koleżanki, która przypomni o czymś, czy ogólnej tablicy z zadaniami zespołu, zatem warto zadbać o własną checklistę. To na pewno ułatwi pracę i zorganizowanie dnia. Warto te najtrudniejsze zadania wykonać rano, kiedy jesteśmy wypoczęci i jeszcze nie rozproszenie innymi rzeczami.

Wyjdź z pracy

Wreszcie zakończ dzień pracy. Czyli tak jak wychodzisz z biura wyłączając służbowy komputer, tak też zrób to w domu. Organizm musi się zregenerować i odpocząć. A niestety pracując w domu łatwo popaść w pułapkę pracy non stop. Musisz wyraźnie oddzielać czas pracy od tego przeznaczonego na relaks, kontakt z rodziną, pasje i inne domowe obowiązki.

Stwórz swoje miejsce pracy

Tak jak w biurze masz swoje biurko, ze swoimi rzeczami i komputerem, tak też stwórz swoje stanowisko pracy w domu. Na początku pewnie spodoba Ci się opcja pracy w łóżku albo na kanapie, jednak na dłuższą metę to po prostu niewygodne. Zdecydowanie lepiej jest mieć miejsce, gdzie masz cały potrzebny Ci sprzęt, dokumenty, kalendarz itp. – wszystko pod ręką. Zastanów się zatem czego potrzebujesz, abyś co chwila nie musiał wstawać w poszukiwaniu notatnika czy zakreślacza. Być może potrzebne będzie mini przemeblowanie, ale na pewno wyjdzie to z korzyścią.

Jeśli twój metraż i sytuacja rodzinna na to pozwala dobrze, aby miejsce pracy było to inne niż to, w którym będziesz odpoczywał. W ten sposób dodatkowo podkreślisz tę granicę między pracą, a relaksem po niej. Jeśli nie jest to możliwe, po prostu pamiętaj o uporządkowaniu przestrzeni po skończonym dniu – zbierz wszystkie dokumenty i inne rzeczy w jedno miejsce, tak aby salon znów był tylko salonem.

Zadbaj o to, żeby w twoim miejscu pracy nie było zbyt wielu rozpraszaczy – uporządkuj domowe biurko z tego co niepotrzebne. Książka, gazeta, czy pilot od telewizora w zasięgu ręki mogą łatwo odciągnąć nas od pracy.

Ustal zasady z domownikami

Wiele osób poza samym zorganizowaniem sobie pracy zdalnej staje przed zadaniem zorganizowania jej w obecności innych domowników – partnera, dzieci. W takiej sytuacji nie tylko trzeba wyznaczyć miejsce pracy dla każdego, ale tez jasno ustalić „od 9 do 17 to jest moje stanowisko pracy, nic tu nie ruszajcie i jeśli nie musicie, nie przeszkadzajcie mi”. Kluczowa będzie tu komunikacja i ustalenie nowych zasad domowego porządku (to dotyczy się nie tylko sfery pracy).

 

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia − pięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE