X

MĄDRE INWESTYCJE – FOTOWOLTAIKA

Ciągły rozwój przemysłu oznacza wzrost ilości urządzeń elektrycznych i elektronicznych w naszych domach. Równocześnie od jakiegoś czasu notuje się wzrost cen energii elektrycznej, a konwencjonalne źródła, z jakich się ją czerpie, powoli się wyczerpują. W związku z tym każdego dnia rosną także koszty naszego życia. Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na ich obniżenie. I tu w odpowiedzi pojawiają się odnawialne źródła energii. Słońce jest jednym z nich.

Fotowoltaika (PV) to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne. Krystaliczny wafel krzemowy jest głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Ogniwo takie, pobierając energię ze Słońca, jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. Ogniwa połączone w panele tworzą bezobsługowe źródła zasilania o długiej żywotności. Są szczególnie istotne dla miejsc oddalonych od sieci energetycznych np. dla boi sygnalizacyjnych czy świateł drogowych. Z powodzeniem stosowane są również w technice kosmicznej. Ale ogniwa fotowoltaiczne wykorzystuje się tak naprawdę wszędzie: w elektronice użytkowej, w zasilaniu stacji pomiarowo-rozliczeniowych, automatyki przemysłowej czy podczas produkcji energii w elektrowniach słonecznych. Oczywiście są też wykorzystywane w użytku domowym.

Od jakiegoś czasu notuje się wzrost cen energii elektrycznej, a konwencjonalne źródła, z jakich się ją czerpie, powoli się wyczerpują. W związku z tym każdego dnia rosną także koszty naszego życia. Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na ich obniżenie. I tu w odpowiedzi pojawiają się odnawialne źródła energii. Słońce jest jednym z nich.

W zależności od wielkości instalacji PV, ilość produkowanego prądu jest różna, a koszt jej założenia waha się w zależności od jakości, marki i skomplikowania montażu. Można przyjąć, że panele fotowoltaiczne o mocy 1 kWp wytworzą w Polsce około 900-1100 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Typowa rodzina potrzebuje jej około 2500-3500 kWh, co oznacza wydatek około 20-25 000 zł. Inwestycja taka zwraca się po około 9-10 latach, przy czym skorzystanie z dotacji skraca ten czas do około 6-7 lat. To się opłaca.

Fotowoltaika stale się rozwija i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Jest to rozwiązanie ekologiczne i praktyczne, samowystarczalne, bezpieczne i niezależne. Odpowiednio dopasowane panele całkowicie zaspokoją zapotrzebowanie użytkownika na prąd, a rachunki zostaną obniżone do zera. Co więcej – ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii można odsprzedawać, zatem na rachunkach można wręcz… zarobić! Panele zapewniają 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Instalacje nie generują żadnych kosztów związanych z eksploatacją. Ich opłacalność stale rośnie, ponieważ rozwój technologiczny i wzrost zainteresowania energią odnawialną powodują coraz większe obniżanie cen ich zakupu. A ograniczenie spalania paliw kopalnych, i co za tym idzie – zmniejszenie zanieczyszczania środowiska, są dodatkowymi atutami, które przemawiają za wyborem tego rozwiązania na przyszłość. 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

czternaście + 19 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE