X

Magiczna moc dźwięku

Historia gongu sięga czasów przed naszą erą. Uważa się go za jeden z najstarszych instrumentów muzycznych południowo-wschodniej Azji. Do Europy dotarł Jedwabnym Szlakiem w XVI wieku. Dwa wieki później trafił na sceny jako jeden z instrumentów wielkich orkiestr. W pojedynkę także ma wielką moc.  Jest magiczny.

Według starożytnych mistyków poprzez gong można dostarczyć ludziom uniwersalną energię życia. Nazywano go Źródłem Duchowej Pieśni. Stąd jego wykorzystanie w celach terapeutycznych.

 

Kąpiel w dźwiękach gongu

W kontekście gongów bardzo często mówi się o kąpieli w jego dźwiękach. Chodzi bowiem o pełne w nich zanurzenie, tak aby dźwięk całkowicie nas pochłonął i porwała nas siła wibracji.

Gong, który wybrzmiewa wytwarza szerokie spektrum dźwiękowe, słyszalne, ale też takie którego nie słyszymy, czyli infradźwięki (o częstotliwości poniżej 20 kHz) oraz ultradźwięki. Dźwięki odbieramy bowiem także kinestetycznie, a więc dzięki zmysłowi dotyku. Pobudza on zakończenia nerwowe w skórze, mięśniach, stawach oraz wszystkich tkankach i narządach wewnętrznych. Drgania wytwarzane przez gongi pobudzają mechanoreceptory, czyli receptory czucia zlokalizowane na palcach, języku i ustach. Stamtąd sygnały docierają do mózgu.

 

Holistyczne działanie

Gong w sposób holistyczny działa na nasze ciało, oddziałując na wiele sfer organizmu. Jego harmonijne dźwięki odczuwane są we wszystkich komórkach. Poddając się tej fali także cząsteczki ciała zaczynają wibrować. Doświadczamy masażu bez użycia dotyku. To wibrujący dźwięk zapewnia na głęboki wewnątrzkomórkowy masaż.

Choć dla kogoś, kto tylko obserwuje taki koncert, dźwięk gongów może wydawać się za głośny i zbyt intensywny, tak naprawdę nasz organizm odbiera go jako subtelny i przyjemny. Działa on na nas uspokajająco. Wpływa na pracę mózgu, powodując przejście fal mózgowych ze stanu aktywności, czyli alfa, w stan głębokiego relaksu, czyli beta. Spowolnienie pracy mózgu wprowadza nas w stan medytacji. Docelowo mamy osiągnąć stan zatrzymania w miejscu, kiedy nie tylko słyszymy dźwięki, odczuwamy ich wibracje, ale i je widzimy.

Przy dźwiękach gongów rozluźniamy się, wyciszamy. Doświadczamy głębokiego odprężenia, pozbywamy się blokad.

Taki masaż wzmacnia i dodaje energii – prana, czyli siła życiowa z łatwością trafia do wszystkich komórek ciała. Dźwięk gongu stymuluje także naszą kreatywność i wzmacnia siły twórcze oraz zdolność koncentracji.

 

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 + dwa =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE