X

Medyczna marihuana – hit czy kit?

Jej przeciwnicy twierdzą, że nie istnieje. Zwolennicy zaś, że może pomóc chorym, którym medycyna akademicka nie ma już nic do zaoferowania. Faktem jest, że … w zasadzie jedni i drudzy mają rację. Wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji. Co właściwie oznacza zwrot „medyczna marihuana” i co warto o niej wiedzieć, chcąc bazować na faktach, a nie mitach?

Pomimo tego, że od 1 listopada 2017r. lekarze w Polsce mogą wypisywać recepty na nią, medyczna marihuana to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji – zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentów. Jedni uważają, że jest to groźny narkotyk, inni zaś dostrzegają jej potencjał, który w wielu przypadkach może okazać się ostatnią deską ratunku dla najciężej chorych. Świat nauki i medycyny stale dostarcza nowych dowodów na to, że – choć roślina ta może być używana do celów rekreacyjnych ze względu na psychoaktywny składnik (THC) – substancje w niej zawarte wykazują działanie niezwykle korzystne dla zdrowia. Działanie, którego nie warto ignorować.

 

Dlaczego przeciwnicy mają rację mówiąc, że medyczna marihuana nie istnieje? Ponieważ tym, co może odróżniać marihuanę medyczną od marihuany rekreacyjnej jest … intencja, z jaką po nią sięgamy, czyli towarzyszący spożyciu cel.

Różnica może też (i powinna!) przejawiać się w jakości surowca: marihuana stosowana do celów medycznych powinna pochodzić ze źródła, które spełnia wymogi najwyższej jakości. Susz lub przetwory z konopi wykorzystywane w leczeniu powinny być wolne od wszelkich zanieczyszczeń tj. grzyby, pleśnie, pestycydy.

Reasumując: marihuana medyczna to po prostu ziele konopi (indyjskiej lub siewnej) lub przetwory z niej (np. ekstrakty, olejki, tinktury i in.), które powstają w kontrolowanych warunkach i są wykorzystywane do celów medycznych.

Kannabinoidy – klucz do zdrowia

Tym, co sprawia, że konopie są tak korzystne dla zdrowia są kannabinoidy, czyli grupa związków organicznych, które znajdują się w roślinie. Dotychczas odkryto ich aż kilkaset, jednak wyróżnia się kilka z nich, które są najlepiej poznane i wykazują prawdopodobnie największy potencjał medyczny – są to: THC, CBD, THCa, CBDa, CBG, CBN i CBC. To właśnie one stanowią o medycznym potencjale konopi. Wśród licznych właściwości prozdrowotnych, wyróżnić można m.in.:

  • działanie przeciwbólowe

  • działanie przeciwzapalne

  • działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

  • działanie neuroprotekcyjne i neuroregeneracyjne

  • działanie przeciwwymiotne

  • działanie przeciwpadaczkowe

  • działanie antynowotworowe

 

Autorem artykułu jest Pola Kmiecik – Centrum Terapeutyczne Max Hemp.

Wkrótce na portalu kolejne artykuły poświęcone tematyce medycznej marihuany i jej właściwościom prozdrowotnym. 

Zainteresowanych tematem odsyłamy też do wywiadu z Dorotą Gudaniec.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć − jeden =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE