MEDYTACJA – CZYM JEST I DLACZEGO JEST TAK WAŻNA ?
Medytacja to stan nie-umysłu. Medytacja to stan czystej świadomości bez żadnej zawartości. Zazwyczaj świadomość jest zapełniona śmieciami, przypomina lustro okryte kurzem. Umysł to ciągły ruch – poruszają się myśli, poruszają się pragnienia, poruszają się wspomnienia, poruszają się ambicje – nieprzerwany ruch! Dzień po dniu. Umysł funkcjonuje nawet gdy śpisz – śni. Wciąż myśli, wciąż jest w zmartwieniach i niepokojach. To nie jest stan medytacji. Medytacją jest coś dokładnie odwrotnego. Gdy nie ma ruchu i myślenie ustało, nie porusza się żadna myśl, nie wzbudza się żadne pragnienie, gdy jesteś całkowicie wyciszony – to wyciszenie jest medytacją, i w tym wyciszeniu poznaje się prawdę, nigdy inaczej. Medytacja to stan nie-umysłu.
Osho
W każdej minucie życia przez naszą głowę przepływają ogromne ilości myśli. Procesy myślowe, których główną formą jest dialog wewnętrzny i wyobrażane obrazy, towarzyszą nam nieustannie. W konsekwencji powstaje ogromny chaos, który nie pozostaje obojętny dla ciała: pojawia się napięcie, zmęczenie, stres, problemy z koncentracją, które z kolei przekładają się na całokształt naszego zdrowia i jakości życia. Nie umiemy zapanować nad niepotrzebnymi myślami, nie umiemy oczyszczać umysłu i wprowadzać tam spokoju – nie potrafimy go kontrolować. A tym samym nie potrafimy kontrolować siebie. Ma to ogromny wpływ na każdy aspekt życia.
I tu z pomocą przychodzi medytacja. Czym jest medytacja? W dużym uproszczeniu jest to zbiór technik, zbiór ćwiczeń mających na celu uzyskanie korzystniejszego stanu umysłu lub postawy. Według Osho: „Kiedy nie angażujesz się w żadne działania – ciałem, umysłem lub na jakimkolwiek innym poziomie – kiedy nie robisz nic, tylko jesteś, to jest właśnie medytacja”. Ma to być stan naturalny, nie wynikający z przymusu – chodzi o to, by być w stanie bez wysiłku. Jest to stan świadomości bez myśli. Z praktycznego punktu widzenia jest to najlepsze z istniejących ćwiczenie na umysł.
Medytacja daje szansę na wsłuchanie się w siebie, zdefiniowanie własnego, prawdziwego szczęścia i dążenie do niego. Pomaga ustabilizować się wewnętrznie i osiągnąć wyższy poziom oświecenia.
Zadaniem medytacji jest uspokojenie umysłu i wzbogacenie życia wewnętrznego nowym kontaktem ze sobą samym. Jest to główne ćwiczenie „mięśnia świadomości”. Jej praktyka prowadzi do naturalnego doświadczania spokoju nawet podczas codziennych czynności i do zwiększonego przepływu energii życiowej.
Medytując:
- umysł jest oczyszczany z wszelkich intencji
- myśli i emocje nie są oceniane ani analizowane
- męczące myśli są usuwane
- pojawia się rzeczywistość chwili teraźniejszej bez ich filtra czy naszych życiowych uwarunkowań
W konsekwencji umysł otwiera się na nowe możliwości, których dotąd nie dostrzegał, staje się bardziej kreatywny, budzi się w nim intuicja. Medytacja wpływa na harmonijny rozwój zarówno lewej, jak i prawej półkuli mózgu, co przekłada się na równowagę wewnętrzną.
Ponieważ dzięki medytacji nasz system nerwowy redukuje nadczynność organizmu, w konsekwencji daje efekt uspokojenia na poziomie fizycznym.
Podczas medytacji następuje:
- redukcja stresu
- zwiększenie wyciszenia
- wzrost zadowolenia
Pojawia się możliwość zapobiegania wielu chorobom lub pozbycia się bieżących dolegliwości – nawet tych, których przyczyna tkwi w sferze mentalno-emocjonalnej, ponieważ medytacja wpływa bezpośrednio na ich przyczyny. Jest to możliwe dzięki usprawnieniu przepływu energii przez wszystkie organy naszego ciała.
Medytacja daje szansę na wsłuchanie się w siebie, zdefiniowanie własnego, prawdziwego szczęścia i dążenie do niego. Pomaga ustabilizować się wewnętrznie i osiągnąć wyższy poziom oświecenia. Ta zrównoważona ścieżka rozwoju codziennie wpływa na harmonię i powodzenie na wszelkich poziomach: fizycznym, emocjonalnym, mentalnym, społecznym oraz zawodowym.