X

Mindfulness – zaprzyjaźnij się z negatywnymi emocjami

Codzienne życie to wiele różnych sytuacji, tych dobrych i złych, jak i towarzyszących im emocji. Od radości do smutku, od spokoju do strachu.

O ile z pozytywnymi zwykle sobie radzimy, te negatywne traktujemy jako coś złego, niechcianego. Coś, czego jak najszybciej chcielibyśmy się pozbyć. Trudno nam przyjąć perspektywę, że negatywne emocje także mogą być przydatne i przyczynić się do naszego rozwoju. Dlatego zazwyczaj je negujemy i od nich uciekamy.

Tymczasem warto także z tymi negatywnymi emocjami być w pełni obecnym. Zrozumieć, że te dobre i złe sytuacje, pozytywne i negatywne emocje, współistnieją nie bez powodu, że tworzą pełne spektrum ludzkiego doświadczenia.

Przeczytaj o obecności – „Obecność to najpięknieszy prezent”

Jako małe dzieci śmielej reagujemy na to, co nas spotyka. Z wiekiem stajemy się coraz bardziej podporządkowani normom społecznym, które tłumią naszą spontaniczność i czasem znacznie ograniczają zdolność odczuwania emocji. Zapominamy o wrodzonej mądrości naszych ciał, które są w ścisłej korelacji z naszymi emocjami.

Jak zatem być obecnym w chwili negatywnych emocji?

1. Zatrzymaj się
Przestań robić to, co robisz. Zatrzymaj się (nawet dosłownie) i daj sobie czas, aby spojrzeć w głąb siebie. Pozwól sobie poczuć dokładnie to, co towarzyszy Ci w danym momencie. Nie uciekaj od tych emocji – bądź z nimi i wyraź wobec nich szacunek.

2. Uwolnij emocje
Daj ujście emocjom. Pozwól sobie na reakcję. Wyraź emocje: radość, gniew, zaskoczenie, smutek, ekscytację. Pozwól sobie na głośny śmiech, płacz, krzyk. Nie bój się tego, aby emocje zobaczyli inni.

3. Zaufaj ciału
Zaobserwuj jak reaguje twoje ciało i jakie wskazówki Ci daje. Zaufaj wiadomościom, które od niego pochodzą.

4. Bądź obecny
Bądź obecny z uczuciami. Pozostań z nimi w kontakcie. Daj sobie czas. Nie spiesz się. Pamietaj, że niczego nie możesz przyspieszyć i że nie możesz być obecny przy innych, dopóki nie będziesz w pełni obecny przy sobie.

5. Uwolnij emocje
Uwolnienie emocji może przyjść w rożnym czasie. Czasem potrzebna jest krótka chwila, a czasem kilka godzin. Nie odrzucaj emocji na siłę, byle szybciej się ich pozbyć. Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na ich uwolnienie, tylko utrwalisz je w swoim ciele.

6. Pamiętaj, że nie jesteś sam
Kiedy odczuwasz negatywne emocje pamiętaj, że nie musisz być z nimi sam. Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, możesz poprosić o pomoc. Możesz poprosić o wsparcie w przeżywaniu przykrych emocji.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 + siedemnaście =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE