X

MOC MANTRY

Mantra to formuła, będąca elementem duchowej praktyki, wykorzystywana między innymi w buddyzmie i hinduizmie. Słowo to powstało z połączenie dwóch innych – mam, oznaczającego umysł, a tra czyli wznosić. Powtarzanie mantry ma właśnie pomóc nam w oczyszczeniu i uspokojeniu umysłu oraz wzniesieniu go poza materialny wymiar i wyzwoleniu energii.

Niezależnie od tego czy mantra ma postać pojedynczej głoski, sylaby czy wersu, jest narzędziem prowadzącym do osiągnięcia wewnętrznej harmonii. W sposób relaksujący i uspokajający wpływa na naszą świadomość.

Mantra opiera się na sile dźwięku. W momencie gdy wypowiadamy słowa tworzymy rzeczywiste wibracje i niektóre z nich działają na nas kojąco. Takie pozytywne wibracje tworzą właśnie mantry. Są one energią, która się uwalnia i wpływa między innymi na układ nerwowy. Szczególnie czuć to, gdy przebywamy w samotności lub w miejscu odosobnienia, kiedy wokół jest cisza i ciemność, a nasza świadomość się wyostrza.

Mantra może wspomóc także naszą praktykę medytacji. Pomoże w zrelaksowaniu się i uspokojeniu myśli.

Stosując mantry należy pamiętać o powtarzalności, odpowiednim rytmie, wymowie i projekcji. W zależności od praktyki należy powtarzać je określoną liczbę razy, od 108 do nawet 111 111, w czym pomaga mali złożone z koralików. Każda mantra powinna być wypowiadana w rytmie, z zachowaniem prawidłowej ilości taktów. Należy także zwrócić uwagę na prawidłowe wymawianie słów i utrzymanie równowagi sylab, które je tworzą. Bardzo ważna jest też projekcja – należy być świadomym, z której czakry dokonuje się projekcji praktykowania mantry.

W hinduizmie najświętszą sylabą jest Om, postrzegana jako dźwięk powstania wszechświata. Na niej opierają się także inne, bardziej rozbudowane mantry, jak: Om Namah Shivaya, czy popularna w Tybecie mantra wielkiego współczucia „Om Mani Peme Hung” (także „Om Mani Padme Hung”). W tym przypadku każdy element pełni odmienną rolę w oczyszczaniu umysłu: „Om” ma zmniejszać dumę, „Ma” usuwać zazdrość, „Ni” – pożądanie, „Pad” – niewiedzę, „Me” chciwość, a „Hung” – złość i nienawiść.

Mantry mogą być także wykorzystywane w terapii dźwiękiem i pomagać w przypadku konkretnych schorzeń. Poprzez ich praktykowanie można walczyć np. z problemami endokrynologicznymi, tymi z sercem czy płucami. Rożne mantry oddziałują na poszczególne części ciała.

Źródło siły mantry tkwi w przekonaniu ajurwedy, że świat pochodzi z dźwięków. Wyróżnić można 5 elementów: woda, drewno, ziemia, powietrze i ogień, z których każdy ma związek z innym dźwiękiem mantry, a tym samym z inną częścią ciała.

Przykładowo osoby mające problemy trawienne powinny powtarzać mantrę „Haaaagnnn, Haaaagnnn”. Dźwięk „ha” w niej obecny zejdzie do naszego brzucha, oddziałując na istniejący problem.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jedenaście − 1 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE