X

Musisz być na diecie

Dieta” to w ostatnim czasie słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Wiele osób chwali się jaką stosuje by być szczupłym, pięknym i zdrowym. Tak naprawdę jednak większość z nas błędnie używa tego słowa, kojarząc je jedynie z terapiami odchudzającymi, które podejmujemy na pewien czas, chcąc osiągnąć konkretny cel i o których zapominamy, gdy tylko waga wskaże zadowalającą nas liczbę. 

Tymczasem o diecie może mówić każdy, ponieważ w ten sposób można nazwać  dowolny sposób odżywiania, niezależnie od tego czy zdrowy czy nie. To nawet więcej niż jedzenie. DIETA TO STYL ŻYCIA. Najlepiej właśnie tak o tym myśleć, jako o całości, na którą składa się wiele elementów.

Na takie rozumienie tego słowa wskazuje nawet jego starogreckie pochodzenie: diaita oznacza właśnie “styl życia”.

W prawidłowy sposób mówiąc o diecie przede wszystkim nie powinniśmy mówić o czymś „na chwilę”, na „jakiś czas”, z czego zrezygnujemy. Powinna to być zmiana naszych nawyków na zawsze. W tym przypadku musimy być długodystansowcami, a nie sprinterami. 

Nie powinno to jednak przerażać. Zmiany nie od razu muszą być radykalne. Można wdrażać je stopniowo, np. odstawiając cukier, rezygnując z gazowanych napojów każdego dnia czy ograniczając sól. Na początek może być to zatem kosmetyka naszego stylu życia, która uporządkuje nasze nawyki i wyeliminuje te najbardziej szkodliwe elementy. Ważne jednak, aby były to zmiany na stałe.

A więc dieta to nie tylko to co ląduje na naszym talerzu, choć z racji potrzeb naszego organizmu jest to bardzo istotne. Przy czym nie powinnismy rozważać tego tylko pod kątem tego co zaleca nam dany sposób odżywiania. Ważne abyśmy się po prostu dobrze czuli z tym co jemy i nie zmuszali się do tego co nam nie smakuje. Prawidłowemu i zdrowemu odżywianiu powinno towarzyszyć dobre samopoczucie.

Dieta to świadomość naszego ciała i jego potrzeb. Pokarm to tylko jeden z elementów. Powinniśmy zwracać uwagę także na to jak jemy – w jakich godzinach, w jakim tempie, w jaki sposób przeżuwamy, jaki nastrój nam towarzyszy.

Mówiąc o diecie jako stylu życia nie powinniśmy zapominać także o elementach, takich jak picie i sen. Zdrowy styl życia powinien zakładać także aktywność fizyczną. Przy czym znów, nie ma się czego bać. NIe od razu chodzi, żeby być na siłowni codziennie, a weekendami trenować do triathlonu. Na początek wystarczy, że zamiast jechać autem dotrzemy na miejsce spacerem lub rowerem, a zamiast windy wybierzemy schody.

Pamiętajmy:

Jeżeli jesteśmy w takim nastroju harmonii, równowagi, spokoju, współpracy, to zmienia diametralnie to jak często chorujemy, ile śpimy, jak trawimy. Wszystko ma znaczenie – podsumowuje Rafał Wyszyński, dietetyk, higienista i witarianin z ponad 20 letnim stażem.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × jeden =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE