X

Obecność to najpięknieszy prezent

Obecność to najpiękniejszy prezent, jaki możemy sobie dać. To w niej rozpoczyna się transformacja i rodzi prawdziwa moc. Obecność nic nie kosztuje, a niesie w sobie bogactwo życia jako pełni.

Czym jest obecność?

Obecność to trwanie w teraz, w uczciwości chwili obecnej takiej, jaką ona w danym momencie jest. To uważność i prawda mojego tu i teraz. To czucie emocji bez względu na to, jak one się jawią, dawanie sobie akceptacji i przyjmowanie siebie bez względu na ocenę umysłu.

Obecność nie ma na celu zmiany trudnych emocji w łatwiejsze i wywoływania na siłę stanów tak zwanej przyjemności. Chodzi o trwanie w prawdzie chwili obecnej. Uczciwie, odważnie, bez maskowania i siłowania się z bólem, jeśli się pojawia, za to w odczuwaniu go.

Na co dzień tak mało nas w teraz. Dzień wypełniają czynności zewnętrzne, które w esencji są ucieczką przed spotkaniem z trudnymi emocjami i ciężkimi uczuciami. Praca, rozrywka… Nawet to, co mogłoby się wydawać zajęciem sprzyjającym obecności jak np. joga, też może być ucieczką, jeśli odwraca uwagę od wewnętrznej prawdy i ma na celu znieczulić na chwilę. Włącz uważność i zadaj sobie pytanie: „czy to, co robię i to, co teraz czuję, jest spójne?“

Siła oddechu

W osiągnięciu stanu pełnej obecności bardzo pomaga oddech. Kiedy z pełną uważnością bierzemy wdech równy wydechowi, bez przerwy pomiędzy nimi. Doświadczamy wtedy przepływu, a fala energii naszych emocji i uczuć, która chce się uwolnić i przez nas przepłynąć, ma szansę to zrobić.

Początkowo ten świadomy oddech może wydawać się trudny. Jest tyle rozpraszaczy wokoło, a oddychanie zazwyczaj traktujemy jako coś, co po prostu jest, nad czym się nie zastanawiamy, czego nie jesteśmy świadomi.

Warto jednak stworzyć sobie z praktyki oddechu codzienny rytuał. Nawet 5 minut dziennie takiej medytacji obecności wniesie nową jakość odczuwania siebie, a w konsekwencji świata. Przeżyte emocje transformują się i w naturalny sposób nabierają lekkości. Energia może swobodnie przepływać.

Być czymś więcej

Stan obecności jest stanem najbliższym prawdzie. Stanem pełnej integracji, kiedy obejmujemy wszystkie części siebie, także te odrzucone, niekochane, wyizolowane, odseparowane, na które nie chcemy patrzeć. Obejmujemy nie tylko swoje światło, ale i cień. Stajemy ponad dualnością siebie. To daje ogromną moc.  Zaczynamy dostrzegać, że nie jesteśmy tym, czego doświadczamy; tylko świadomością, która to wszystko obserwuje. Obecność pozwala tego doświadczyć.

Brak identyfikacji z emocjami, w naturalny sposób przynosi spokój i moc. Zaczynamy mieć dostęp do pokładów kreatywności i rozwiązań, które były wcześniej niedostępne, bo nie da się rozwiązać problemu z poziomu problemu.

Jesienna obecność

Jesienny czas bardzo sprzyja praktyce obecności. Przyroda powoli szykuje się do snu, cichnie. Także i my, podążając za jej rytmem, skierujmy naszą uważność do wewnątrz i dajmy sobie szansę na spotkanie z wewnętrzną obecnością, która niczym koc obejmie nasze emocje i przeżycia.

 

Zobacz inne felietony: „Poznaj esencję radości„, „Otwórz się na życzliwość„.

Autorem jest Agata Swornowska, Redaktor Naczelna One EnergyAgata Swornowska

Jej celem jest kreowanie życia pełnego synergii, w którym nadrzędną rolę odgrywa rozwój świadomości oraz harmonia.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + jeden =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE