X

Oderwij się od ziemi – aerial joga

Myśląc o jodze widzimy postać na macie, wykonującą kolejne asany. Tymczasem coraz większą popularność zyskuje joga oderwana od ziemi, czyli aerial joga (inaczej air joga). To połączenie klasycznej jogi z elementami akrobatyki, tańca, stretchingu i pilatesu.

Aerial joga pomaga w pracy nad świadomością ciała, przyczynia się do jego wzmocnienia i rozluźnienia.

W tym przypadku zamiast maty potrzeba chusty lub hamaka (można spotkać się z różnymi określeniami), czyli obszernego, elastycznego materiału podwieszonego u sufitu. Podtrzymuje on częściowo lub całkowicie ciężar ciała i pozwala oderwać się od ziemi.

Wykonując kolejne pozycje materiał ten trzymany jest w dłoniach, pod pachami/łopatkami, kolanami czy pośladkami, zapętlany wokół nadgarstków lub wokół miednicy. Wykorzystując te chwyty można swobodnie zmieniać pozycje, wykonując np. pięknego psa, wojownika, gołębia czy żabę.

Zakres ćwiczeń zależy od zaawansowania ćwiczącego, a na początku większość osób musi pokonać dyskomfort i lęk przed oderwaniem się od ziemi. Początkowo wykonuje się proste asany, przy których na hamak przenoszony jest ciężar ciała. Z czasem coraz więcej pozycji wykonuje się w całkowitym podwieszeniu, bez kontaktu z podłogą. W aerial joga nie ma kolejności wykonywania asan, więc to od ćwiczącego zależy, czy częściej sięga po pozycje klasycznej jogi czy po elementy akrobatyki.

Aerial joga dobroczynnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu

Joga z hamakiem zwiększa elastyczność ciała i rozluźnia napięcia mięśniowe – nawet te chroniczne, poprawia zakres ruchomości stawów i głęboko rozciąga mięśnie.

Ćwiczenia wzmacniają mięśnie posturalne – to one są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Delikatne podwieszenie różnych części ciała, głównie okolic bioder miednicy i dolnej części kręgosłupa, pozwala na ich otwieranie i koncentracje na tkankach łącznych.

Hamak ułatwia przyjęcie pozycji odwróconej, która dobroczynnie wpływa na nasz kręgosłup, znacznie obciążony chociażby siedzącym trybem życia. Pozycja do góry nogami sprawia, że kręgosłup odzyskuje pierwotną długość, ponieważ krążki międzykręgowe zyskują przestrzeń. Następuje odciążenie dysków kręgosłupa, a jednocześnie regeneracja przebiegających w nich włókien nerwowych. Pozycja odwrócona rozluźnia napięcie mięśniowe i zmniejsza bóle pleców.

Odwrócona pozycja poprawia także ukrwienie i dotlenienie mózgu, a to z kolei pozytywnie wpływa na koncentrację.

Podciąganie i podtrzymywanie wzmacnia mięśnie ramion oraz nóg. Korzystnie działa też na mięśnie brzucha, które pracują np. wyjściu z pozycji odwróconej.

Można też mówić o działaniu „masującym” – w wybranych asanach materiał masując poprawia ukrwienie organów wewnętrznych i usprawnia funkcjonowanie systemu trawiennego, limfatycznego czy krwionośnego.

Aerial joga ma też pozytywny wpływ na naszą psychikę. Rozluźnia i relaksuje. Pomaga uspokoić rozbiegane myśli i uwolnić się od stresu. Oderwanie od ziemi sprawia, że przełamujemy swoje bariery (czasami też lęki), stąd też wzrost pewności siebie i wiary we własne możliwości.

Chusta nas otwiera, pozwala poczuć lekkość ciała i umysłu.

Czy dla każdego?

Choć aerial joga to duża dawka energii i wiele korzyści, nie jest to dyscyplina dla każdego. Przeciwwskazania wynikają głównie z faktu, iż część asan wykonuje się do góry nogami. Z tego też powodu nie jest zalecana dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, jaskrą, osteoporozą, zapaleniem zatok, dyskopatią, zapaleniem stawów oraz chorobami układu nerwowego.

Z racji odwróconych pozycji, tej odmiany jogi nie powinny praktykować też kobiety w trakcie menstruacji.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + cztery =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE