X

Odpoczynek tu i teraz, czyli mindfulness na majówce

Weekend majowy w pełni. Dla wielu osób to kilka (a dla niektórych niemal 9) dni wolnych od pracy. Jednak czy tak naprawdę? Czy rzeczywiście przeznaczamy ten czas na odpoczynek?

Trzeba zdać sobie sprawę, że sam fakt, że rano nie zasiedliśmy przy swoim biurku, nie realizujemy standardowego dnia pracy, nie odbieramy telefonów i nie mamy żadnych spotkań, nie znaczy, że już odpoczywamy. Bardzo często na spacerze czy w kajaku jest nasze ciało, ale nie zawsze głowa.

Nasze myśli często uciekają do tego co było lub tego co będzie. Często mimowolnie skupiamy się na obowiązkach, zadaniach do wykonania, pracy „może już dostałam odpowiedź na mojego maila”, „w poniedziałek muszę zadzwonić do klienta”, „zapomniałam wysłać…” itd.

Wciąż pozostajemy w trybie mobilizacji, jesteśmy „w pogotowiu”, nie umiejąc przestawić się na tryb regeneracji i odpoczynku. I dotyczy to nie tylko dłuższych urlopów, które powinny pozwolić nam złapać dystans, nabrać energii, siły, motywacji do działania, ale także codziennego czasu „po pracy”. Nie zawsze wychodząc z biura czy żegnając ostatniego klienta, tak naprawdę kończymy „dzień pracy”. I jest tak nawet jeśli już nie zajrzymy do służbowego maila – wystarczy, że w naszej głowie wciąż będą kłębiły się myśli o zadaniach i obowiązkach.

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.” – Konfucjusz

Wydaje się, że to dobra postawa, bo przecież jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy. Jednak tak naprawdę najlepszą opcją jest znalezienie złotego środka i balansu między życiem zawodowym i prywatnym. Ktoś może powiedzieć przytaczając myśl Konfucjusza, że przecież jeśli kocham to co robię, to to nie jest praca. Jednak czy aby na pewno? Pomyśl o tym bardzo praktycznie, a z łatwością wymienisz elementy Twojego dnia, które są pracą (nawet jeśli to jednocześnie jest Twoja pasja). I kluczem jest, aby nauczyć się od nich odpocząć, czyli odłożyć je na bok i zająć się czymś innym.

Nie ważne jaką formę wypoczynku wybierzesz, bierną czy aktywną. Czy będziesz biegał, pójdziesz do kina, sięgniesz po książkę, czy po prostu będziesz siedział na ławce i obserwował kołyszące się na wietrze gałęzie drzew i wyfruwające z nich ptaki albo wybierzesz słodkie nic nierobienie.

Ważne, abyś w formie wypoczynku, którą wybierzesz był obecny. Abyś był tu i teraz, dostrzegając to co Cię otacza, doceniając to co robisz i to z kim spędzasz ten czas. Niech ten czas będzie wyjątkowy. Niech będzie dla Ciebie. Niech przyniesie Ci harmonię.

Po prostu bądź w danym momencie, zapominając o tym co było wczoraj i nie wybiegając w przyszłość do kolejnego dnia.

Kieruj swoją uwagę na doznania zmysłowe: skup się na tym co słyszysz, co czujesz, co widzisz, jak coś smakuje.

Nie oceniaj, ale po prostu obserwuj. Chłoń doznania, które do Ciebie przychodzą.

Zatem do dzieła. Odpoczywajcie i ładujcie swoje akumulatory dobrą energią.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + dziewięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE