X

Oswoić przemijanie

Święto zmarłych to czas pełen nostalgii i zadumy. Nasze myśli uciekają do osób, których już nie ma. Nagle znów bliższy staje się temat śmierci, który na co dzień spychamy na dalszy plan. To czas, w którym myślimy o przemijaniu, także w takim codziennym kontekście – coś było, ale już tego nie ma. Nie ma pewnych rzeczy, nie powtarzają się zdarzenia, nie ma tych samych osób obok nas. Pojawia się żal i zawód, że coś już nie wróci. Przemijanie utożsamiamy ze smutkiem i boimy się go.

Tymczasem tak naprawdę to normalna kolej rzeczy, że czas płynie, a świat wokół nas się zmienia. Tak jak każdy z nas – dojrzewamy, nabieramy doświadczenia, uczymy się nowych rzeczy. Dążymy do doskonalenia, do nowych jakości, człowiek jest w nieustannym rozwoju i o to chodzi w życiu.

Na przemijanie lepiej patrzeć jak na przemianę – nas samych, naszego życia, otoczenia. Przecież nie może przez całe życie być tak samo. Każdego dnia spotykają nas małe śmierci, np. gubimy ulubiony wisiorek czy koncert, na który tyle czekaliśmy dobiega końca, ale też większe, kiedy się przeprowadzamy, zmieniamy pracę lub kończymy jakąś relację. Ale przecież w nowym mieście mogę spotkać fantastycznych ludzi, a nowa praca może dać szansę na większy rozwój. Każda zmiana zawsze przynosi nową jakość. Rozumiejąc to możemy spokojnie cieszyć się i doceniać to, co mamy w danym momencie, nie rozpamiętując tego, co było jakiś czas temu.

Lepiej zatem myśleć w kategorii zmiany i szansy na coś nowego. Coś tracimy, ale pojawia się coś nowego. Jakie będzie to nowe nie wiemy, ale jeśli już na starcie podejdziemy do tego z niechęcią, lękiem, a może nawet złością, na pewno nie odnajdziemy w tym nic pozytywnego. Wciąż będziemy tylko myśleć jak było i żyć wspomnieniami, zamiast być prawdziwie obecnym w tym co jest teraz.

Tylko rozumiejąc, że przemijanie jest naturalną częścią naszego życia, będziemy umieli spokojnie cieszyć się tym, co mamy w danym momencie, nie rozpamiętując tego co było jakiś czas temu. Bo umiejętność bycia obecnym to także zdolność docenienia tego, co się posiada.

Każdego dnia życie daje nam szansę oswajania tematu śmierci, bo to prostu zmiana, która się wydarza zawsze z jakiegoś powodu. Nikt z nas nie jest nieśmiertelny, ale każdy z nas może żyć tak, abyśmy w momencie kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z tym ostatnim ziemskim zadaniem, jakim jest śmierć, mogli okazać wdzięczność za wszystko co nas spotkało.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedem + dziesięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE