X

Pokochaj swoje ciało

Lato w pełni. Wyższe temperatury, promienie słońca, ciepły powiew wiatru i w końcu można zrzucić trochę ubrań, odsłaniając ciało. Dla wielu osób to jednak trudny czas, bo jak odsłaniać coś czego nie lubię, coś co jest brzydkie. Niestety tak myśli wielu z nas, nosząc w sobie negatywny obraz własnego ciała i nie akceptując go. To z kolei przekłada się na brak pewności siebie i przekonanie, że tak myślą też inni. Potrzebna jest zatem zmiana myślenia, akceptacja siebie – pokochaj swoje ciało.

Niska samoocena fizyczności często wynika z perfekcjonizmu i tego, że w różnych dziedzinach życia chcemy być najlepsi, albo przynajmniej bardzo dobrzy. Dodatkowo napędzani jesteśmy presją mediów, promujących często nierealny wizerunek i kładących bardzo duży nacisk na kwestie wyglądu. Tworzą one pewien wzór, który gloryfikują jako ten atrakcyjny. Dlatego też często nasze odbicie w lustrze oceniamy właśnie przez pryzmat tego wzorca.

Ciało to ja!

Zauważmy, że ciało nie jest czymś niezależnym od nas. Ciało to my! Jest ono nośnikiem naszego „JA”. Bez niego nie ma życia. Jest naszym pomostem pozwalającym doświadczać życia.

Pamiętajmy też, że w ciele zapisane są nasze wcześniejsze doświadczenia i przeżycia. I to dosłownie. Tkwią w nim niewyrażone emocje, napięcia, traumy.

Wilhelm Reich uważany za ojca psychoterapii ciała zauważył że wczesne wzorce, traumy wpływają na nasz mózg i właśnie ciało. Alexander Lowen opisał typy zawieszenia emocji i tego jak ich ślady możemy odczytywać w ciele. Bez pracy z ciałem nie zdołamy wprowadzić wielu zmian w naszym życiu.

Sprawdź „Co mówi nasze ciało?”

Akceptacja siebie – pokochaj swoje ciało!

Zatem nie pielęgnuj nienawiści do swojego ciała, ale je pokochaj. Codzienne, drobne kroki pozwolą Ci zaakceptować to jak wyglądasz.

1. Nie krytykuj! Stając przed lustrem Uśmiechnij się do siebie. Nie powtarzaj tylko co jest źle, ale powiedz co jest dobre. Dosłownie wymień co w swoim wyglądzie lubisz. I tak – na pewno coś znajdziesz. Po prostu się na to otwórz i odważ się przyznać, że coś jest dobre.

2. Nie atakuj nieustannie swojego ciała, bo to tylko utrwali brak akceptacji.

3. Bądź piękna dla siebie – nie patrz na siebie przez pryzmat oczekiwań innych, mediów czy wizerunku celebrytów. Popatrz na siebie jako na niezależną jednostkę.

4. Jesteś piękna wewnątrz? Pomyśl, że to przekłada się na twoje zewnętrze.

5. Kiedyś akceptowałaś swoje ciało? Wróć do tego myślami. Kochać swoje ciało to znaczy pielęgnować to uczucie. Upływające lata nic nie znaczą.

6. Patrz na swoje ciało z uczuciem, a nie obrzydzeniem. Masz jakieś niedoskonałości – nieistotne. Masz przecież wiele innych dobrych cech. Poza tym, czy to na pewno niedoskonałości? Może w oczach innych to wielka zaleta.

7. Zauważ, że ludzie są różni. Grubsi i chudsi, wyżsi i niżsi, łysi i z długimi włosami, z piegami i bez… I właśnie ta różnorodność tworzy piękno. Każdy jest inny i każdy jest wyjątkowy. Trzeba tylko tę wyjątkowość odkryć.

8. Znajdź w sobie chęć zaopiekowania się ciałem – dosłownie poprzez drobne zabiegi pielęgnacyjne czy masaż.

9. Zastanów się za co jesteś wdzięczny swojemu ciału. I to dosłownie – co dzięki niemu osiągnąłeś. Może nogi, których nie lubisz poniosły się w daleką górską wędrówkę, a dłonie pozwalają rozwijać pasję i malować.

10. Obserwuj swoje ciało dokładnie – nie skupiaj uwagi tylko na poszczególnych częściach ciała, zwłaszcza, tych których nie lubisz. Patrz na ciało jako na całość.

11. Pomyśl, że moda i określone wzorce mogą szybko przeminąć, a ty jesteś jedyna w swoim rodzaju.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 + siedemnaście =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE