X

Pora na zbiory, czyli jak suszyć zioła

Lato w pełni, kolory, zapachy, wszystko rozkwita. Kwiaty, zioła, owoce. Niestety natura ma to do siebie, że dosyć szybko przemija. Piękne dziś, za parę tygodni znikną. Ale przecież wiele z nich nie tylko cieszy oko, ale też ma właściwości lecznicze. Warto zatem zadbać o zapasy do domowej apteczki.

Lipiec i sierpień to idealny czas na zbiory ziół i kwiatów. A wakacyjny urlop i wyprawy na łono natury będą doskonałą okazją.

Pamiętaj jednak, że nie każde miejsce będzie odpowiednie. Im bardziej naturalnie, tym lepiej. Nie zbieraj ziół w okolicy dróg, gdzie narażone są na działanie spalin, a także w okolicy pól uprawnych, gdzie dokonuje się oprysków. Nie wybieraj się też na zbiory w środku dnia, gdy jest największe słońce. Najlepiej zrobić to rano, po opadnięciu rosy, lub późnym popołudniem.

Pamiętaj też, aby po zerwaniu rośliny nie były zgniecione. Najlepiej wkładać je do wiklinowego kosza, albo lnianego worka, żeby się nie zaparzyły.

Przed suszeniem warto je jeszcze raz przejrzeć i sprawdzić czy nie ma w nich chwastów i przypadkowych innych roślin. Jeśli jest to koniecznie można umyć je pod delikatnym strumieniem wody, a potem osuszyć ręcznikiem papierowym. Ale jeśli zbierane były w ustronnym miejscu wystarczy tylko strząsnąć z nich pyłki i owady.

Suszyć można na kilka sposobów. Przede wszystkim na świeżym powietrzu, ale nie na słońcu, bo mogą zbrązowieć. Warto więc wybrać zacienione, przewiewne miejsce, a same zioła rozłożyć na siatce do suszenia. Ale spokojnie tę rolę może spełniać po prostu tkanina położona np. na suszarce na pranie czy naciągnięta na ramkę zbitą z kilku deseczek lub wiklinowa taca. Jeśli suszymy je w całości, pęczki możemy powiesić np. na altanie czy balkonie.

Jeśli nie mamy możliwości suszyć zbiorów na zewnątrz możemy robić to w domu. Ważne tylko, aby wybrać suche miejsce, w którym nie ma intensywnych zapachów i takie, które nie będzie nikomu przeszkadzać, bo proces suszenia trochę potrwa. W tym przypadku również warto położyć je na przewiewnym podłożu, np. na wiklinowej tacy, czy na tkaninie.

W suszeniu można też wykorzystać suszarki do owoców lub piekarnik. Ale pamiętajmy, że zioła zachowują swój aromat i właściwości prozdrowotne w temperaturach do 35 stopni Celsjusza.

 

Co możemy zbierać latem?

Lipiec to pora na zbiory kwiatów lipy, dziurawca, dziewanny, babki lancetowatej i zwyczajnej, dzikiej mięty, pokrzywy, podbiału, cząbru ogrodowego, majeranku ogrodowego. Możemy zebrać kwiaty rumianku, koniczyny i oczywiście jagody i jeżyny.

Sierpień z kolei to czas m.in. na owoce bzu czarnego, aronii czarnoowocowej, kminku zwyczajnego, kolendry siewnej.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

piętnaście + osiem =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE