X

Postanowienia noworoczne – o czym pamiętać

Koniec roku to czas podsumowań, refleksji nad mijającym czasem, ale też postanowień. Wiele osób tworzy listę tego co zrobi, co zmieni, czego się nauczy, gdzie pojedzie itd. przez kolejne 365 dni. Zachęcani przez otoczenie działamy w myśl hasła „Nowy rok, nowa/y ja”.

Niestety często rzeczywistość okazuje się nie sprzyjać realizacji planów. Wiele punktów pozostaje niezrealizowanym zapiskiem na naszej liście, stając się źródłem frustracji, bo znów nam się nie udało.

Jak uniknąć takiego stanu zdenerwowania i pomóc sobie tworzyć realne plany.

Czasami mniej znaczy więcej

Często nasze postanowienia noworoczne zawodzą, bo po prostu jest ich za dużo. Tworzymy całą długą i szczegółową listę co chcielibyśmy zmienić. A czemu tak robimy? Bo chcemy być najlepsi, dążymy do perfekcjonizmu, chcemy być najlepszą wersją siebie.

Ostatecznie postanowienia i fakt, że ich realizacja nie wychodzi, nas przytłacza i koniec końców po prostu się poddajemy, mając poczucie porażki. Niepowodzenie utwierdza nas w przekonaniu, że nie możemy się zmienić.

Nie wszystko na raz

Myśląc o postanowieniach często popadamy w pułapkę dosłownie nowego roku, myśląc ze wszystko zmieni się od razu wraz wybiciem północy. W ostateczności dajemy sobie kilka dni. Tymczasem warto pozwolić sobie na realizację postanowień stopniowo. Skup się na jednym i dopiero kiedy uznasz, że cel został osiągnięty, przejdź do kolejnego. Nie bierz na siebie zbyt dużo na raz.

Skoncentruj się na procesie, a nie na celu

Na naszych listach postanowień bardzo często znajdują się cele i na nich skupiamy swoją uwagę. A przecież równie istotny, jeśli nawet nie istotniejszy, jest sam proces dochodzenia do celu. Kolejne kroki, które mają doprowadzić nas do sukcesu. Zastanówmy się – jeśli na naszej liście jest dosyć popularne postanowienie „schudnę” to co jest ważniejsze, czy to, że waga pokaże te kilka kilogramów mniej, czy to, że w drodze do tego zaczniemy uprawiać sport i zmienimy nawyki żywieniowe.

Zmiana potrzebuje czasu

Przyzwyczajeni do szybkich rozwiązań w wielu codziennych sytuacjach, podobnych efektów oczekujemy od postanowień. Są rzeczy, które rzeczywiście można wprowadzić w życie od razu, jednak wiele z nich przybiera większą skalę i nie sposób zrealizować ich z dnia na dzień. Często to dłuższy proces, który wymaga czasu i większego wkładu pracy.
Tymczasem my często chcielibyśmy efektu od razu, a jeśli ten nie przychodzi czujemy się zawiedzeni i sfrustrowani, i porzucamy starania. Zapominamy, że małymi krokami też możemy dojść do celu. Że codzienny, metodyczny wysiłek, krok po kroku zbliża nas do miejsca, w którym chcielibyśmy być. Nie od razu będziemy płynnie mówić w obcym języku, ale jeśli będziemy systematycznie się uczyć, z każdym dniem będziemy umieć więcej.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × 5 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE