X

Powiedz „NIE” papierosom

Uzależnienie to stan, w którym nasz organizm przejmuje kontrolę, dyktując jak mamy postąpić. Zmusza nas do sięgnięcia po używkę, widząc w niej najlepsze rozwiązanie na daną sytuację, najlepsze lekarstwo na stres czy  idealne źródło relaksu. Najtrudniejszym w takiej sytuacji jest opanowanie tego wewnętrznego głosu i uświadomienie sobie, że to już problem i że możemy mówić o uzależnieniu.

Jednym z częstych nałogów jest palenie papierosów, w tym także wyrobów powiązanych, takich jak np: papierosy elektroniczne czy bezdymne wyroby tytoniowe. Według statystyk w Polsce codziennie pali 21% procent społeczeństwa. To wciąż za dużo, tym bardziej że skutki palenia odczuwa kolejne kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt procent, z którymi palacze stykają się w domu, w miejscach publicznych czy w pracy.

Właśnie z problemem palenia w miejscu pracy walczą organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Nie palę, bo…”.

Nie palę, bo…

No właśnie, zastanówmy się chwilę, jaka byłaby kontynuacja tego zdania.

Nie palę, bo:

dbam o swoje zdrowie; troszczę się o środowisko i otoczenie; chcę zachować młody wygląd skóry; nie chcę brzydko pachnieć; lubię siebie.

To zdecydowanie lepsze odpowiedzi, niż te które moglibyśmy usłyszeć od palaczy. Właśnie dlatego organizatorzy kampanii postawili na komunikację językiem korzyści – adresaci tego projektu przekonają się na przykładach, jakie korzyści dla zdrowia i ciała, a także dla życia zawodowego niesie rzucenie tego nałogu, czyli właśnie niepalenie.

Stres Twoim wrogiem

Badania pokazują, że częstą przyczyną sięgania po papierosa w pracy jest stres. Te kilka minut przerwy na potocznie określanego „dymka” ma być chwilą relaksu w natłoku codziennych zajęć w pracy. Jak podkreślają organizatorzy kampanii takie przerwy mają negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na koncentrację.

To poważny problem. Palenie w pracy to nie tylko szkodzenie zdrowiu palacza, ale także jego otoczeniu. To też obniżenie efektywności pracy, przekładające się na wymierne, dodatkowe obciążenie i straty ekonomiczne dla przedsiębiorstwa – podkreśla Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, organizacji będącej organizatorem kampanii. 

Jak podają organizatorzy, według badań pracownicy robiący sobie przerwy „na papieroska”, tracą w ten sposób około 20 dni roboczych w roku (pięć kilkuminutowych przerw w ciągu 250 dni roboczych to ok. 160 „przepalonych” godzin pracy). 

W ramach kampanii chcemy pokazać pracodawcom i pracownikom, w jaki sposób można rzucić nałóg oraz ograniczyć to, co go powoduje. Częstą przyczyną palenia w pracy jest stres, dlatego zaplanowaliśmy również przedstawienie lepszych, zdrowszych metod radzenia sobie z nim – dodaje Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Dokładnie, przecież ze stresem można walczyć na wiele różnych sposobów, chociażby wykonując proste kilkuminutowe (czyli trwające właśnie tyle co przerwa na papierosa) ćwiczenia oddechowe, które uspokoją nasz umysł i ciało, dodając energii do działania. 

Kampania „Nie palę, bo…”

Celem kampanii jest edukacja pracodawców i pracowników w zakresie możliwości rzucenia nałogu palenia wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych. Będzie ona realizowana poprzez akcje informacyjno-edukacyjno-profilaktyczne prowadzone w miejscach pracy. 

W planach są m.in. roadshow z mobilnym gabinetem, dedykowana aplikacja mobilna oraz konkursy. Pracodawcy otrzymają też materiały edukacyjno-informacyjne, które pomogą zmotywować zespół do walki z nałogiem.

Więcej o kampanii możecie przeczytać na stronie: niepalebo.pl

Na One Energy, będziemy informować Was o kolejnych przedsięwzięciach związanych z kampanią, którą objęliśmy patronatem.

 

 

Kampania „Nie palę, bo…” jest organizowana przez Pracodawców RP i jest realizacją programu „Prowadzenie działań ograniczających problem używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych w zakładach pracy” w ramach Działania 4. „Program zwalczania następstw zdrowotnych używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych” Celu Operacyjnego 2. „Profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi” w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

 

 

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewięć − siedem =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE