X

Poziomy czy Kolory? Czyli Teoria Wszystkiego

Poziomy Wartości Clara W. Gravesa oraz Spiral Dynamics Dra Dona Becka.

Jak to się zaczęło, czyli proste, ale jak miało się okazać, najważniejsze w życiu pytanie.

 

Jaki jest cel Twojego życia?

To właśnie pytanie profesor Graves zadawał ludziom. Cel życia, sens, to co jest w nim najważniejsze. Jeździł po świecie i pytał… Następnie odwiedzał kolejne miejsca, i znów zadawał pytania o cel życia. Po pewnym czasie Graves wracał w miejsca, które już odwiedził – okazywało się, że wraz z upływem czasu odpowiedzi na te same pytania zmieniały się, co oznaczało, że zmieniały się życiowe wartości.

 

Wszystkie odpowiedzi pasowały jednak do kilku zbiorów, pasujących do siebie grup, określając w ten sposób konkretne, najwyższe wartości i konkretne sposoby myślenia związane z nimi.

 

 

Czym są Poziomy Wartości Gravesa?

 

Cytując za Gravesem i Beckiem, można powiedzieć, że:

 

 • Systemy wartości są czasami nazywane także vMemes, Etapami Świadomości, Poziomami Świadomości, Ramami Odniesienia, Fazami rozwoju lub Fazami Świadomości Świata.

 

 • Systemy wartości mogą być postrzegane jako punkt widzenia świata, z którego dana osoba czerpie zasady o tym, co jest dobre, złe, ważne lub nieważne.

 

 • Systemy wartości reprezentują sposób myślenia (prawda) w stosunku do norm i wartości, filozofii, rodziny, religii, mody, muzyki, literatury, polityki, sportu, stylu życia i języka.

 

 • Systemy wartości są wynikiem interakcji pomiędzy warunkami życia poszczególnych osób, ich neurologicznymi zdolnościami i kontekstem, w jakim funkcjonuje.

 

 • Systemy wartości mogą objawiać się w zdrowy lub niezdrowy sposób

 

 • Dominujący system wartości określa nasz punkt widzenia, odbierania rzeczywistości, zaś bazowy określa naszą osobowość.

 

 • W różnych sytuacjach i w różnych warunkach życia, ludzie pokazują różne rodzaje zachowań.

 

 • Systemy wartości mogą być wyrażone zarówno w dodatni i ujemny sposób

 

 

Do czego służą systemy wartości i jak można wykorzystać wiedzę z nimi związaną?

 

Przede wszystkim wiedzę na temat poziomów wartości możemy wykorzystać do świadomej, sprawczej, ekologicznej i etycznej komunikacji z innymi ludźmi.

 

Zazwyczaj od określenia poziomu wartości rozpoczynam pracę z klientem. Potwierdzenie sposobu myślenia, jakiego używa, skraca mój czas pracy o około 40-50%, wskazuje mi to, co najważniejsze. Taka informacja sprawia, że łatwiej i szybciej mogę wejść w jego świat. Wiem, co określa jako ważne i nieważne, jestem świadomy jego sposobu myślenia oraz emocjonalnego i przekonaniowego horyzontu świadomości.

 

Określenie stopnia aktywności danych poziomów wartości (czy też kolorów ze Spiral Dynamics), jakich używa, błyskawicznie informuje mnie o jego emocjach, ograniczających i budujących przekonaniach oraz konfliktach, o mocnych i słabych stronach.

 

 

Poziomy, czyli Kolory…

 

W takim razie Poziomy czy kolory? I Poziomy, i Kolory. Dlaczego? Pierwotnie mówimy o Poziomach Wartości. Jednak posługując się nomenklaturą używając określeń „pierwszy”, „drugi”, „trzeci”, „czwarty”, itd., sugerujemy wyższość kolejnych poziomów nad poprzednimi. A tak nie jest. Każdy poziom to inny sposób myślenia, podejmowania decyzji, określania tego, co w życiu ważne i nieważne, dobre i złe. Pomimo świadomości, że to tylko nazewnictwo, prawda jest taka, że i tak ludzie sugerują się kolejnością. W zasadzie jest to naturalne i w zasadzie zakrzywia sposób myślenia na ten temat. Dlatego na drodze badań (trwających od niemal 50 lat), rozwoju oraz świadomości, jaką mieli twórcy, „Poziomy Wartości” ewoluowały do nazwy i definicji „Spiral Dynamics”. Spirala definiowana jest przez kolory, co eliminuje sugerowanie się kolejnością poszczególnych kolorów.

 

Tak, czy inaczej, ludzie nie są ani poziomem, ani kolorem. Ludzie mogą mieć bardziej lub mniej aktywne sposoby myślenia i funkcjonowania, w zależności od wymagań, jakie stawia środowisko, w jakim żyją. Poziomy Wartości zostały zbadane i opisane przez Clara Gravesa i jego przyjaciela oraz współpracownika Dona Becka.

 

 

 

 

Clare W. Graves żył w latach  1914 – 1986. Był profesorem psychologii w Union College i twórcą Teorii Poziomów Wartości, zwanej później „Spiral Dynamics”.

Dr Graves był członkiem wielu stowarzyszeń zawodowych, m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (ang. American Psychological Association) oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki (ang. American Association for the Advancement of Science). Jako specjalista w dziedzinie teorii osobowości i jej zastosowania w różnych dziedzinach, Clare W. Graves był zatrudniany jako konsultant wielu agencji rządowych, instytucji i przedsiębiorstw.

Poziomy Wartości i kolory Spiral Dynamics

 • Przetrwanie – kolor beżowy
 • Klan – kolor Purpurowy
 • Wojownik – kolor Czerwony
 • System – kolor Niebieski
 • Lider, przedsiębiorca – kolor Pomarańczowy
 • Inni, Ludzie – kolor Zielony
 • Wolna Jednostka – kolor Żółty
 • Globalny – Turkus
 • Koralowiec – kolor Koralowy

 

W kolejnych publikacjach omówię poszczególne Poziomy – Kolory.

 

Autor: Grzegorz Zięba, Power Me Up

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście − szesnaście =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE