X

Poziomy czy Kolory? Czyli Teoria Wszystkiego. Część 1 – PRZETRWANIE

Rozpoczynamy wędrówkę po Poziomach Wartości Clara W. Gravesa oraz Spiral Dynamics Dra Dona Becka.

 

Pierwszy Poziom Wartości – Przetrwanie. Kolor Beżowy według Spiral Dynamics.

 

Niezależnie od tego, jaki silnik motywacyjny jest dla nas aktualnie naturalny, w jaki sposób myślimy i działamy, co uważamy za ważne i nieistotne dla nas w życiu, gdybyśmy nagle znaleźli się… na przykład na pustyni, albo na środku oceanu (dla niektórych z nas wystarczyłaby pewnie większa wanna), to każdy z nas uruchomi silnik zwany „konieczność przetrwania”.

 

Przetrwanie. Na tym poziomie funkcjonowania najważniejsze okazuje się zdobycie pokarmu, picia, ogrzanie się i rozmnożenie. Ewolucja. Jest nieubłagana. Przetrwa ten, kto… przetrwa. Jakieś zasady? Tak, jedna i podstawowa: nie ma zasad. Jednak Ewolucja jest Kreacją. Ewolucja dzieje się tu i teraz. My jesteśmy nią, a żebyśmy nią byli musimy… żyć.

 

Czasami Poziom Przetrwania określany jest jako ten pozbawiony motywacji, wręcz prostacki, z ograniczoną świadomością funkcjonowania. Czyżby? Jest to podstawowy i najważniejszy poziom, którego zadaniem jest zapewnienie nam przetrwania, życia. Jeżeli potrafimy funkcjonować w ten sposób, to zwiększamy swoje szanse, że doświadczymy „piękna” myślenia w oparciu o kolejne silniki. Jeżeli nie? No cóż. To nie.

 

Przetrwanie określane jest także jako „łowcy i zbieracze”. Warunki życia wymagają skupienia się na realizacji naturalnych, podstawowych potrzeb fizycznych. Jedzenie, picie, sen, zdrowie i przeżycie są w centrum percepcji, wyjaśniania świata i zachowania. Tak długo, jak natura oferuje przyjemne warunki życia, ludzie mogą żyć spokojnie, właśnie jak myśliwi i zbieracze. Jeśli choroby, burze, zimno, wybuchy wulkanów i inne zjawiska naturalne zaczną zagrażać życiu, rozwinie się konieczność wywierania wpływu.

 

To wydaje się być możliwe tylko w jedności z innymi. Okazało się, że w grupie można więcej, że jest podział ról, że jest bezpieczniej – jedni mogli pójść na polowanie, a drudzy mogli zająć się plemieniem.

 

I tak, około 40 000 lat temu narodził się drugi Poziom, Poziom Plemienia, czyli kolor „Purpurowy” według Dynamicznej Spirali.

 

W kolejnych tygodniach omawiać będziemy następne poziomy, przybliżając znaczenie poszczególnych kolorów.

Poziomy Wartości i kolory Spiral Dynamics

  1. Przetrwanie – kolor beżowy
  2. Klan – kolor Purpurowy
  3. Wojownik – kolor Czerwony
  4. System – kolor Niebieski
  5. Lider, przedsiębiorca – kolor Pomarańczowy
  6. Inni, Ludzie – kolor Zielony
  7. Wolna Jednostka – kolor Żółty
  8. Globalny – Turkus
  9. Koralowiec – kolor Koralowy

Autor: Grzegorz Zięba, Power Me Up

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 × trzy =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE