X

Poziomy czy Kolory? Czyli Teoria Wszystkiego. Część 2… KLAN

Kontynuujemy naszą wędrówkę po Poziomach Wartości Clare W. Gravesa oraz Spiral Dynamics Dra Dona Becka.

Drugi Poziom Wartości – KLAN. Kolor purpurowy według Spiral Dynamics.

 

Vikingowie, wspólnoty,

Podążając za Gravesem i Beckiem…

Tutaj ważne są Mistyczne Duchy, bezpieczeństwo i wpływowi wodzowie. Jest to poziom Animistyczny, czyli przesiąknięty duchem, plemienny. To system przodków, a poświęcenie siebie dla szefa, władcy, głowy plemienia jest wysoko cenione.

Strach przed licznymi duchami i tajemniczymi siłami nadprzyrodzonymi jest głównym problemem. Jest to system zabobonny, który obawia się działania sił niezależnych od nich, z zewnątrz.

Bezpieczeństwa poszukują w poleganiu na Władcy, wodzu plemienia, grupy starszych lub magii. Ważne są dla tego poziomu rytuały, magia, czary, święta, imieniny, urodziny.

Klasyczny, paternalistyczny system uczenia się, krok po kroku, poprzez rytuały i rutynowe działanie, a także użycie magii i fantazji. Jest to plemienny, czyli silny i władczy system zarządzania, który nagradza grupę, a nie jednostkę. Zapewnia bezpieczeństwo i podtrzymanie tradycji.

Negatywne emocje to bezsilność, bezbronność, bezradność, strach.

Kiedy człowiek przestaje się zgadzać ze starszyzną plemienną, wodzem, szefem zostaje usunięty z plemienia albo sam z niego odchodzi. Odchodzi i zakłada swoje plemię. Od teraz ważne są nowe zasady. Zasady, które sam stworzy. Te i tylko te zasady.

Obawa przed drapieżnikiem rodzi drapieżnika. Przy stałym zagrożeniu ofiara staje się drapieżnikiem. „Dość tego, teraz ja tutaj żądzę” – jest to zdanie, które często bezpośrednio otwiera drogę do kolejnego poziomu.  Trzeci Poziom Wartości, kolor Czerwony w Spiral Dynamics – Poziom Wartości Wojownika.

Autor: Grzegorz Zięba, Power Me Up

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiemnaście + 17 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE