X

Poziomy czy Kolory? Czyli Teoria Wszystkiego. Część 6…INNI LUDZIE

Kontynuujemy naszą wędrówkę po Poziomach Wartości Clare W. Gravesa oraz Spiral Dynamics Dra Dona Becka.

Szósty Poziom Wartości – INNI LUDZIE

Kolor zielony według Spiral Dynamics.

 

Dla ludzi na tym poziomie ważny jest CZŁOWIEK, ważni są inni ludzie, bliskość z nimi.

Tutaj manifestuje się przede wszystkim emocja samotności, ale także tęsknota, smutek, żal. 

Jest to bardzo oceniający innych ludzi system wartości. Ludzie są sobie równi więc nikt nie ma prawa oceniać, osądzać drugiego człowieka. Dlatego osądza osądzających.

To bardzo etyczny i ekologiczny system myślenia, system wartości. Wspiera życie, wspiera innych ludzi, a jednocześnie nie znosi innych poziomów wartości. Nie chce mu się tłumaczyć innym swojej prawdy, a jest bardzo świadomy.

Często tych ludzi traktuje się jako dziwaków. Zestawia się ich razem z Poziomem 4 (System, kolor Niebieski).

Uczy się przez obserwowanie, przez doświadczanie uczuć. Dzielenie się uczuciami jest dla niego bardzo ważne, podobnie jak wspólne przeżywanie.

Wszyscy są równi, wszyscy są ważni. Naprawdę pochyla się nad drugim człowiekiem, aby go podnieść. Współodczuwa. Przechodząc ulicą i mijając żebraka, naprawdę płacze,współodczuwając jego cierpienie.

Prawa człowieka są ważne. Godność dla wszystkich. Większa uważność i współodczuwanie, współuczestnictwo, równość, wolność dla uciemiężonych. 

Sztuka kompromisu – chce godzić ludzi, ale z drugiej strony ich osądza. Najbardziej osądzający poziom ze wszystkich.

Wolontariat, ale za pieniądze. Pomoże drugiej osobie, ustali warunki współpracy, wywiąże się z nich, jednak w odróżnieniu od Poziomu 4 (kolor Niebieski) chce za to pieniądze. Nie ma emocji niezasługiwania czy bycia gorszym.

Jeżeli ma przerobiony Poziom 5 (Pomarańczowy kolor) to ma pieniądze. Jeżeli nie ma przerobionego Poziomu 5, to musi się skupić na zarabianiu pieniędzy, a wtedy nie może robić tego, co jest dla niego najważniejsze, czyli dotrzeć do odpowiedzi: KIM JESTEM.

Poszukuje siebie, tego kim jest. Czyta, szkoli się, rozwija swoją duchowość. Pracuje nad sobą, medytuje, transformuje. Poszukuje siebie.

 

Autor: Grzegorz Zięba, Raise Me Up

Raise Me Up

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − sześć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE