X

Poziomy czy Kolory? Czyli Teoria Wszystkiego. Część 7…Wolna Jednostka

Kontynuujemy naszą wędrówkę po Poziomach Wartości Clare W. Gravesa oraz Spiral Dynamics Dr Dona Becka.

Siódmy Poziom Wartości – Wolna Jednostka

Kolor żółty według Spiral Dynamics.

Przechodzimy do Drugiego Rzędu. Drugi rząd to nowy paradygmat myślenia. Tutaj nie ma emocji określanych jako negatywne. Emocja jest tylko kierunkowskazem i informacją w związku z wydarzeniem na zewnątrz, ale nie przejmuje kontroli nad życiem człowieka.

Poziom Wolnej Jednostki.

Nazwa wzięła się właśnie stąd, że emocje nie zniewalają, ale są faktycznym, czystym komunikatem. A także ze względu na najwyższą wartość życiową, jaką jest wolność.

7 ceni sobie wolność i słowo ceni jest tutaj naprawdę ważne. Woli odejść od stołu negocjacyjnego i zrezygnować, niż oddać wolność. W życiu człowieka na poziomie 7 wolność jest najważniejsza.

Uwielbia naturalny chaos i zmianę. Odnajduje się w nich jak mało kto.

Ważne jest dla niego wyrażanie siebie. Ma systemowe, integrujące podejście do obszarów życia, ludzi, zainteresowań. Potrafi żyć w wysoce kompleksowym środowisku.

Jego wewnętrzne zasady są ważne i nieprzekraczalne. Zasady to zasady. Jednocześnie, w odróżnieniu od Poziomu 3 „Wojownik”, tutaj zasady nie szkodzą innym ludziom. Jest etyczny i ekologiczny. Wzmacnia życie. Wzmacnia innego człowieka. Jest godzien szacunku, zaufania i zawierzenia. Nie daje sobą manipulować i nie manipuluje innymi ludźmi.

Bardzo dobrze radzi sobie w biznesie. Potrafi prowadzić za sobą ludzi. Często jest postrzegany jako połączenie Poziomu 3 i 5, czyli Wojownik i Diament/Lider.

Ważne jest dla niego po prostu cieszenie się życiem, zwykłe, proste czerpanie z życia.

Autonomiczność i decyzyjność są tymi wartościami, których nie może zabraknąć w jego świecie. Pewny siebie, łagodny, zrównoważony, wzmacniający. Eklektyczne, różnorodne zainteresowania są jego mocną, sprawczą stroną i umiejętnością.

Jest człowiekiem samodowartościowującym się. Jednoczesna, równomierna praca umysłu świadomego i podświadomego daje mu większą Moc od innych poziomów.

Autor: Grzegorz Zięba, Raise Me Up

Raise Me Up

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 + jedenaście =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE