X

Poznaj siłę dźwięku – zaprogramuj swój mózg

Wyobraź sobie, że siedzisz wygodnie ze słuchawkami na uszach, gra przyjemna melodia, którą nucisz. Idealny odpoczynek, ale nie tylko. Może być to medytacja, a nawet terapia dla emocji i umysłu. Wszystko zależy od tego po jaki dźwięk sięgniesz.

Tajemnica dźwięku

Dudnienia różnicowe (nazywane też binauralnymi, dwuusznymi, stereofonicznymi, synchronicznymi) odkryto ponad 150 lat temu, a zawdzięczamy je niemieckiemu fizykowi Heinrichowi Wilhelmowi Dove. Jednak przez długi czas odkrycie leżało zapomniane i doceniono je dopiero w drugiej połowie XX wieku. Głównie wpłynął na to rozwój medycyny, ale także wzrost zainteresowania różnymi technikami medytacji.

Różnicowe czyli jakie?

Aby wywołać dudnienie różnicowe należy należy sięgnąć po dwa podobne dźwięki. Podobne co oznacza, że częstotliwość obu może różnić się tylko nieznacznie, np. 100Hz i 110Hz (różnica musi być mniejsza niż 40Hz). Dźwięki podawane są osobno do lewego i prawego ucha (stąd dudnienia dwuuszne). My odbieramy je jako jeden ton, jednak nasz mózg „słyszy” różnicę. Ponieważ obie półkule reagują w tym samym czasie na różne tony, mózg próbuje je połączyć i tworzy jakby trzeci. Powstaje tzw. efekt wibrato – falujący, wibrujący dźwięk. Tak naprawdę jest to bodziec elektryczny, znany jako „binauralny rytm słuchowy”.

W większości przypadków w sesji dudnień różnicowych sięga się po plik audio lub plik muzyczny, który jest melodyjny, spokojny i przyjemny, taki który można zanucić. Czasami wykorzystuje się jednak też dźwięki bardziej przypominające muzykę elektroniczną, ambient.

Podczas sesji, w której pacjent siedzi lub leży na plecach, często wykorzystuje się urządzenia do pomiaru tętna i aktywności mózgu. wyniki pokazują, że terapia dudnieniami różnicowymi przynosi efekty, zarówno w kwestii relaksu, jak i w leczeniu.

System Hemi-Sync (skrót od słów „synchronizacja hemisferyczna”) to jedna z najbardziej wyrafinowanych form dudnień synchronicznych opracowana przez Robera Monroe’a. To połączenie stymulacji dźwiękowej oraz technik indukcyjnych (np. kontrolowane oddychanie, progresywna relaksacja, wizualizacja).

Dlaczego warto słuchać binarnie?

Dudnienia różnicowe mogą przynosić szereg korzyści. Wiele z nich zyskała potwierdzenie na bazie badań naukowych.

Słuchanie dudnień może przyczynić się do osiągnięcia doświadczeń medytacyjnych, które relaksują umysł, serce i ciało. A to z kolei, jak wierzy wiele osób, przekłada się na większe szanse uzdrowienia.

Ta postać muzykoterapii przyczynia się do poprawy nastroju. Pozwala się zrelaksować, daje poczucie spokoju, jednocześnie łagodząc odczuwane niepokoje, a nawet niwelując łagodne stany lękowe.

Mówi się o pozytywnym wpływie na jakość snu.

Dudnienia mogą podnosić kreatywność, poprawiać koncentrację i pamięć.

Istnieją także badania pokazujące, że słuchanie nagrań w technologii Hemi-Sync w trakcie operacji może ograniczyć konieczność zastosowania środków przeciwbólowych.

Odmienne stany świadomości

O dudnieniach różnicowych bardzo często mówi się w kontekście wyższych stanów świadomości.

Instytutu Monroe’a, czyli edukacyjno-badawcza organizacja non-profit, która od niemal pół wieku prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie dudnień różnicowych, stwierdza że mogą one być stosowane w celu wywołania głębokich zmian świadomości.

Jak to działa? Dudnienie pobudza układ siatkowaty aktywujący (on reguluje fale mózgowe oraz stany świadomości), który z kolei stymuluje wzgórze i korę nową. Efektem jest zmiana stanów pobudzenia, skupienia i poziomów świadomości.

Przy czym warto zaznaczyć, że nie każdy będzie w takim samym stopniu podatny, aby dudnienia różnicowe wywołały u niego odmienny stan świadomości. Wpływ na to może mieć wiele czynników.
Zależeć to może od dobowych rytmów aktywności, gdyż te cechują zmiany pobudzenia i stanów świadomości.

Znaczenie może mieć także wiek. Najnowsze badania pokazują większą podatności u osób młodszych.

Działanie dudnień może też blokować nasza homeostaza (każdy z nas posiada własną), którą kontrolują sytuacje życiowe oraz akty woli, zarówno świadome, jak i podświadome.

Aby ułatwić wpływ dudnień różnicowych na powstanie odmiennych stanów świadomości warto wspomóc bierne słuchanie włączając dodatkowe praktyki, takie jak: ćwiczenia oddechowe, nucenie czy trening autogenny. Bardzo dużo zależy od nastawienia słuchacza oraz jego umiejętności zrelaksowania się i skupienia na własnym procesie medytacyjnym.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × 3 =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE