X

Praktykujesz jogę? Zacznij pisać dziennik

Praktykę jogi kojarzymy głównie z czasem spędzonym na macie, w trakcie ćwiczeń. Ale może by ją rozszerzyć? Jak? Dołączając do niej prowadzenie dziennika jogicznego.

Po co? Aby wzbogacić i ulepszyć codzienną praktykę, aby dotrzeć głębiej do siebie i tego, co zyskujemy. Aby to, czego uczymy się na macie przenieść na inne dziedziny naszego życia. Bo przecież joga to nie tylko ruch, jaki wykonujemy. To także korzyści duchowe, to droga do samopoznania, równowagi, do polepszenia samopoczucia i jakości życia. Niestety często o tym zapominany. Przelanie na papier naszych odczuć pomoże wzmocnić naszą relację z sobą i uporządkować natłok myśli.

Jak zacząć?

Bardzo prosto, bo jedyne czego potrzebujesz to notes czy zeszyt, długopis i chęci. Nie potrzeba ani nakładów finansowych, ani specjalnych umiejętności. Każdy może to robić.

Po każdej praktyce zarezerwuj sobie czas (5, 10 czy 15 minut – dopasuj go do swoich potrzeb), aby usiąść i zapisać to, co w danej chwili przepływa przez twój umysł. Po prostu weź długopis i pisz. Nie myśl o tym jak o wypracowaniu, które ktoś miałby przeczytać, więc musisz skupić się na interpunkcji, gramatyce i stylu. Nie, po prostu pisz. Swobodnie przelewaj na papier myśli. Nawet jeśli z pozoru będzie to chaotyczne i nieskładne, będzie miało swoją wartość.

Jeśli chciałbyś pisać, ale masz pewną blokadę, daj sobie czas. Po prostu pobądź z nią.

Możesz też pomóc sobie systematyzując dziennik poprzez pytania, na które po każdej praktyce miałbyś odpowiadać.

Na przykład:

  • Czego się dziś nauczyłem z mojej praktyki?
  • Co sprawiło mi trudność?
  • Za co jestem wdzięczny?
  • Co mnie inspiruje?
  • Czy odczuwam w moim ciele, umyśle, sercu jakiś ból?
  • Jakie moje nawyki nie wspierają mojego rozwoju?

Dziennik możesz wykorzystać jako przestrzeń do refleksji nad tym, co ci przeszkadza lub doskwiera, w której dojdziesz do przyczyny takiego stanu rzeczy. Wtedy przyjdzie prawdziwe uzdrowienie i przemiana.

Niech dziennik stale towarzyszy ci w praktyce, tak aby nawet w trakcie ćwiczeń móc zapisać kilka słów, które w danym momencie do ciebie przyjdą, a które być może później będziesz chcieć rozwinąć.

Pamiętaj, że tak jak w każdej praktyce ważne, aby konsekwentnie ją kontynuować. Nic nie dzieje się z dnia na dzień, także w tym przypadku, aby zobaczyć korzyści prowadzenia dziennika potrzeba trochę czasu. Z czasem zobaczy ich coraz więcej, a pisanie będzie coraz bardziej satysfakcjonujące.

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewięć + dziewiętnaście =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE