X

Przytul się!

Dotyk, jeden z podstawowych zmysłów. Wciąż czegoś dotykamy i w ten sposób poznajemy otaczający świat.

Jednak zapominamy o dotyku między ludźmi. Bo kiedy ostatnio tak po prostu kogoś dotknąłeś, kiedy przytuliłeś się do kogoś?

Uwarunkowanie kulturowe i religijne, stereotypy, a często poczucie wstydu, sprawiły że zaniedbaliśmy sferę ciała względem myśli, a dotyk zarezerwowaliśmy tylko do relacji z bliskimi osobami – partnerem czy rodziną. Odczuwamy dyskomfort w sytuacji dotyku obcej osoby, odbierając jej bliską obecność jako na atak na naszą sferę prywatności. Niektórzy z nas mają problem nawet z dotykiem lekarza czy masażysty.

Tymczasem dotyk uważany jest za najważniejszy ze zmysłów. Szczególną jego rolę, którą zauważył już Arystoteles, potwierdzają także współcześni badacze.
Po pierwsze, dlatego że zmysł ten (w przeciwieństwie do innych) dotyczy większości żywych organizmów.

Poza tym dotyk rozwija się jako pierwszy w życiu płodowym. Już w 5-8 tygodniu, kiedy nie są wykształcone jeszcze oczy i uszy, płód już ma wrażliwe okolice warg, stąd jego ssanie kciuka, a po 14 tygodniu całe jego ciało jest wrażliwe na dotyk.

Dzieci mają szczególną otwartość na dotyk, chcą być tulone, głaskane. Jednak to co naturalne dla malucha, zanika z wiekiem, mimo że dotyk jest najbardziej podstawową potrzebą naszego ciała.

Zdaniem słynnej amerykańskiej psychoterapeutki Virginia Satir, aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Aby zachować zdrowie – ośmiu, ale żeby się doskonalić – dwunastu.

Czy wiesz że…
Najbardziej otwarte na dotyk narody na mapie Europy to Włosi, Hiszpanie, Francuzi i Rosjanie, a najmniej Anglicy i Niemcy.

Dotyk ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Oczywiście ten pozytywny i akceptowany przez nas dotyk.

Dzięki niemu wzmacnia się nasza odporność, zmniejsza się ciśnienie krwi, a także obniża poziom cukru we krwi.

Dotyk pozwala nam opanować nerwy, ponieważ podczas uścisku zmniejsza się wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Daje nam poczucie bezpieczeństwa, a także przynależności, gdyż otrzymujemy jasny sygnał, że ktoś jest tuż obok i możemy na niego liczyć.

Doświadczając dotyku stajemy się bardziej otwarci i tolerancyjni. Poprawia się nasz nastrój.

Poprzez dotyk okazujemy sobie czułość, miłość, wparcie. Dlatego też jest on istotny dla zbudowania, podtrzymania, a także naprawienia relacji (nie bez powodu elementem pracy nad związkiem jest kontakt fizyczny). Podczas dotyku wydziela się oksytocyna nazywana hormonem miłości.

O sile dotyku wiedzą pomysłodawcy akcji „Free Hugs” (darmowe przytulanie), twórcy miejsc, w których można wykupić sesję przytulania, a także uczestnicy wielkiego świętowania:
31 stycznia – Międzynarodowy Dzień Przytulania
24 czerwca – Polski Dzień Przytulania

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − dwa =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE