X

Przytulanie – gest o wielkiej mocy

Przytulanie to gest znany każdemu z nas. Gest o wielu znaczeniach. Przytulamy, gdy chcemy się przywitać, gdy chcemy okazać uczucie, dodać otuchy, dać poczucie bezpieczeństwa. To oznaka troski, a także miłości. Ten drobny gest z powodzeniem może zastąpić słowa i jako element komunikacji niewerbalnej pozwala nawiązywać relacje z drugą osobą, budować i podtrzymywać więzi.

Może mieć wielką moc, przekładając się na poprawę zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Badania wykazały, że wystarczy zaledwie 10 sekundowe przytulanie, aby w naszym organizmie zaszły korzystne reakcje biochemiczne i fizjologiczne, a korzyści płyną dla obu stron.

Pamiętajmy jednak, że przytulanie to dotyk, a więc o jakichkolwiek korzyściach wynikających z przytulania możemy mówić tylko wtedy, gdy jest on chciany, gdy czujemy się w nim komfortowo i bezpiecznie.

Od najmłodszych lat

„Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym” (M. Sundelrand)

Tulenie dziecka wydaje się naturalnym działaniem rodziców zgodnym z instynktem, niestety wielu z nich zapomina o niezwykłej roli jaką w rozwoju dziecka odgrywa dotyk. Przede wszystkim to pierwsza forma kontaktu z otaczającym światem, która pozwala nawiązać relację z rodzicami. Przytulanie wpływa na jego rozwój emocjonalny, jak i społeczny.

Badania prowadzone w domach dziecka, w których maluchy nie mogą liczyć na wystarczającą bliskość, wykazały, że dzieci te w późniejszym okresie częściej chorują, wolniej rosną, częściej cierpią na zaburzenia psychofizyczne. Nie bez powodu mówi się o tzw. chorobie sierocej. Dzieci, które nie mogą liczyć na bliski kontakt z rodzicami często wyrastają na osoby lękliwe, zamknięte, niepewne siebie, mają trudności w nawiązywaniu relacji.

Korzystny wpływ dotyku potwierdziły też badania naukowców z Notre Dame University, według których dzieci podnoszone i przytulane w odpowiedzi na płacz wyrosły na lepiej przystosowanych do życia dorosłych.

Warto zatem przytulać dzieci jak najczęściej, gdyż to inwestycja w ich rozwój i przyszłość.

 

A jak przytulanie pomoże dorosłym?

Amerykańska terapeutka rodzinna Virginia Satir, stwierdziła,że człowiek potrzebuje czterech uścisków dziennie – żeby przeżyć, ośmiu – żeby zachować zdrowie i dwunastu – żeby rozwijać się. 

Lek na lepszy humor

Przytulanie powinno być zapisywane na receptę, gdy mamy gorszy dzień i zły humor, ponieważ wpływa na wytwarzanie endorfin, tzw. hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za dobre samopoczucie.

Więcej spokoju

Przytulanie, jak i pozytywny dotyk, relaksuje, uspokaja, ponieważ zmniejsza wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Poczucie bezpieczeństwa

Kiedy ktoś nas przytula i czujemy jego bliskość wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa, bo dostajemy sygnał, że nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto może nam pomóc, kto może być przy nas w trudnych chwilach.

Klucz do udanego związku

Przytulanie choć wydaje się naturalne dla relacji miłosnej, często jest zaniedbywane, co odbija się na związku. Tymczasem taka bliskość fizyczna stymuluje wytwarzanie oksytocyny, zwanej hormonem miłości, która odpowiada za budowanie więzi, a więc jest kluczowa dla zbudowania harmonijnego związku.

Co ciekawe powszechnie uważa się, że przytulania bardziej potrzebują panie, tymczasem badania przeprowadzone w Instytucie Kinseya wykazały, że to panowie potrzebują dotyku nawet bardziej niż kobiety, a częste przytulanie przynosi im większą satysfakcję.

Wszystko się uda

Przytulanie sprawia, że czujemy się lepiej, zwiększa się nasza pewność siebie i łatwiej nam uwierzyć we własne możliwości. Redukuje się nasz wewnętrzny niepokój i czujemy się bardziej swobodnie. zyskujemy energię do działania.

Na straży zdrowia

Regularne przytulanie korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Pozwala kontrolować puls i przepływ krwi, co z kolei  chroni nasze serce.Przytulanie obniża ciśnienie krwi oraz poziom cukru we krwi.

Zamiast suplementów

Przytulanie może także wzmocnić naszą odporność. Wspomniana oksytocyna powoduje zwiększenie przeciwciał, które mają zdolność walki z wirusami i bakteriami,

Nie ma zatem na co czekać – przytulajmy się! Zwłaszcza w Międzynarodowy Dzień Przytulania.

 

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × pięć =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE