X

PRZYWRÓĆ CIAŁU SWOBODĘ I ODZYSKAJ RADOŚĆ ŻYCIA – BIOENERGETYKA A.LOWENA  

 

Aleksander Lowen to amerykański psychiatra i terapeuta, twórca Analizy Bioenergetycznej. W latach 40. ub. wieku rozpoczął kursy analizy charakteru pod okiem Wilhelma Reicha (ucznia Zygmunta Freuda). Wtedy poznał techniki terapeutyczne skupione na oddechu oraz ciele i utwierdził się w przekonaniu, że dzięki nim można odzyskać zdrowie.

Założenia Bioenergetyki Lowena

Podstawowym założeniem metody Lowena jest stwierdzenie, że ciało zakłada na siebie psychiczną „zbroję”. Zbroja to usztywnienie mięśni, napięcie pewnych części ciała, które jest reakcją obronną organizmu na stres czy ból. Czasem, żeby nie czuć cierpienia, po prostu zamrażamy swoje odczucia. Takie usztywnienia pojawiają się już okresie niemowlęcym i często, nie zdając sobie sprawy z ich istnienia, towarzyszą nam całe życie. Uwalniając się od nich, możemy w końcu dotrzeć do pokładów zablokowanych emocji i skontaktować się ze swoją „pierwotną naturą”.

„Zdrowie przejawia się we wdzięku ruchów oraz w miękkości i cieple ciała”      Aleksander Lowen

O metodzie

Terapia opiera się na pracy z ciałem i zaczyna się od zlokalizowania blokad. Następnie stosowany jest szereg specjalnych, bioenergetycznych ćwiczeń. Należą do nich m.in pogłębianie oddechu, ćwiczenia gruntujące oraz pogłębiające świadomość własnego ciała. Wykorzystuje się także mocniejsze narzędzia ekspresji, takie jak płacz czy krzyk. Najlepiej pracować pod czujnym okiem terapeuty, choć samodzielna praca również jest zalecana. Terapię realizuje się zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Dzięki ćwiczeniom pacjent ma szansę uleczyć ukryte konflikty i emocje, żeby finalnie „uwolnić ciało” i „otworzyć serce”.

Celem, do jakiego dążył A. Lowen, było spowodowanie, by pacjent cieszył się swym ciałem i odczuciami z niego płynącymi, a więc ekspresją, oddychaniem, seksualnością czy po prostu ruchem.

„Większość chorób wkrada się, gdy jesteś nieobecny w ciele. Pod nieobecność gospodarza w domu zagnieżdżają się różne szemrane typy ” Eckhart Tolle

#KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście − jedenaście =

Zaangażuj sie
#INTENCJA NA TEN MIESIĄC #One Energy TV #NEWSLETTER #NIE PRZEGAP #POPULARNE